Przejdź do głównej zawartości strony

Tym razem w ramach naszego cyklu ROTUNKU! zapraszamy na potańcówkę z taneczną muzyką Kielecczyzny w wykonaniu Tęgich Chłopów!

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji, Francji, Norwegii, Portugalii i Korei.
Tęgie Chłopy wydały dotychczas trzy płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015), Wesele! (grudzień 2017, wyd. Wodzirej) i Rakieta! (listopad 2021, Echo Production). W 2019, w plebiscycie przeprowadzonym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej wśród swoich słuchaczy, Dansing został uznany za najlepszą polską płytę folkową 25-lecia. Rakieta! – płyta z piosenkami nie tylko dla dzieci – zwyciężyła w fonograficznym konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2021.

Tego wieczoru zagrają:
Maniucha Bikont (tuba, śpiew), Ewa Grochowska (skrzypce, śpiew), Dorota Murzynowska (baraban), Mateusz Kowalski (akordeon), Maciej Filipczuk (skrzypce), Michał Maziarz (sakshorn tenorowy), Michał Żak (klarnet, saksofon), Marcin Żytomirski (skrzypce), Szczepan Pospieszalski (trąbka) i Kazimierz Nitkiewicz (akordeon, trąbka).


Przed potańcówką będzie można poduczyć się tańców na warsztatach tanecznych. Nauka z muzyką na żywo.

Poziom: dla każdego


Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20, Warszawa
Czas trwania:
19:00 warsztaty
21:00 potańcówka
(warsztaty potrwają ok. 80 min)
Koszt i zapisy:
Udział w warsztatach: 20 zł*
Udział w potańcówce: 30 zł
*NA WARSZTATY
NALEŻY SIĘ ZAPISAĆ ZA POMOCĄ FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO POD LINKIEM:
https://forms.gle/G12UHJKe8JKmkbEF8
(płatność przelewem)

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij