Przejdź do głównej zawartości strony

W Dzień Konstytucji Ukrainy zapraszamy na potańcówkę przy muzyce ukraińskiej wiejskiej orkiestry. Zagra Ukrainska Silska Orchestra, czyli US Orchestra.

US ORCHESTRA (Ukrainska Silska Orchestra – ukraińska orkiestra wiejska)

Kijowskie trio złożone z młodych muzyków-fascynatów muzyki tradycyjnej Ukrainy. Nazwa zespołu to skrót jakim określano kapele zakładane przez ukraińskich imigrantów w Ameryce na początku XX wieku. Muzyka zespołu oddaje bogactwo tradycji różnych stron Ukrainy – od Galicji i Podola
po Połtawszczyznę.

Orkiestra, zachowując dawną technikę gry i żywego ducha tej muzyki, gra polki, walce, kołomyjki, kozaki, hucułki i wiele innych. W repertuarze zespołu są także melodie mocno przywołujące ducha muzyki klezmerskiej – choć pochodzące z nagrań dawnych ukraińskich kapel z Podola. Daje to ciekawy wgląd w proces przenikania się muzyki żydowskiej i ukraińskiej tamtych terenów. Członkowie kapeli od lat poznają tajniki muzykanckiego fachu od swoich mistrzów – wiejskich muzykantów starszego pokolenia. Repertuar czerpią również z muzycznych archiwów.

W instrumentarium zespołu są tradycyjne dla muzyki ukraińskiej instrumenty – skrzypce, bas, bębenek, cymbały. Zespół grał do tańca i koncertował wielokrotnie zarówno w Ukrainie, jak i zagranicą: w Polsce (Ambasada Muzyki Tradycyjnej, KODY, Wszystkie Mazurki Świata, Fanfara, Re:Tradycja, Pieśń Naszych Korzeni), Finlandii, Litwie, Grecji, Słowacji, Austrii, Niemczech. US Orchestra wydała dotąd trzy płyty.

Skład kapeli:
Yaryna Dron – skrzypce prym
Serhii Postolnikov – skrzypce sekund, cymbały
Andrii Levchenko – bubon (bęben obręczowy), bas (wiolonczela)

Na potańcówce, w zastępstwie Andrija Levchenki, zabębni Mateusz Dobrowolski.


Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20

Uczestnictwo:
30 zł – zbiórka na muzykantów i koszty Ambasady

Organizator:
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez S towarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij