Przejdź do głównej zawartości strony

Na potańcówce w Ambasadzie zagrzmi muzyka okolic Rawy — miasta słynącego żyletkami, a głośnego dzięki oberkom — melodiom nie mniej ostrym, ale i nie mniej zadziornym od tych pierwszych — szybkim i prostym, wywodzącym się ze śpiewu i nadzwyczaj ascetycznie zdobionym.

Nieobce miłośnikom Mety czy Nowakowskiego mazurki odsłonią kolejne oblicze, dzięki wykonaniom Jana Kępy (skrzypka z Bobrowca), Władysława Chabera (akordenisty z Bobrowca) i Bogdana Stankiewicza (bębnisty z Wałowic).

Zagra również DiaBuBu w składzie Jakub Stefanowicz (skrzypce), Bartosz Puliński (harmonia), Jakub Korona (baraban).

Jan Kępa — skrzypek z Bobrowca — uczeń legendarnego Jędrzeja Chabra, praktykował grę na setkach wesel i tysiącach zabaw. Doskonale obeznany z archaicznymi, rzeczyckimi mazurkami, chętnie grywał też na trąbce modne szlagiery. Laureat I miejsca Festiwalu KiŚL w Kazimierzu.

Władysław Chaber — akordeonista z Bobrowca — potomek słynnego muzykanckiego rodu, gra od dziecka, a jego oberkowe ogrywki przekazują wspomnienie o stylu gry dawnych rawskich harmonistów.

Bogdan Stankiewicz — barabanista z Wałowic — niekwestionowany mistrz tańca, okrzyków i przyśpiewek oberkowych. Tych ostatnich ma zawsze w zanadrzu nieograniczenie wiele, a kolejne układa na bieżąco, podczas gry. Bębni, wyraziście podkreślając akcenty. Śpiewa tak, jak grają rzeczyccy skrzypkowie — mocno, ale ascetycznie — ozdabiając lekkim trylem tylko pojedyncze sylaby w zwrotce.

Kapela DiaBuBu:
skrzypce — Jakub Stefanowicz
harmonia — Bartosz Puliński
baraban — Jakub Korona
Grają mazurki, oberki, kujawiaki, kujony i kujawiony, polki, tanga i fokstrociki w tym najdawniejsze, utrwalone melodie rawskie – w sposób, który nie pozostawia wątpliwości, że to muzyka żywa, aktualna tu i teraz, bez trudu wlewająca we współczesne ciała i dusze taneczną energię. A przy tym – jak przystało na te strony Polski – nieco powściągliwa.

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Koszty:
25 PLN — potańcówka

Organizator:
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij