Przejdź do głównej zawartości strony

Festiwal Muzyki i Tradycji Województwa Łódzkiego 2023
PO RZECE w Nieborowie to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi, muzycznymi tradycjami Regionu Łowickiego – muzyką, śpiewem i tańcem.

Warsztaty, w swej formie nawiązujące do taborów, to okazja do nauki zarówno od podstaw, jak i zgłębiania technik z zakresu gry na tradycyjnych instrumentach pod okiem mistrzów – kontynuatorów lokalnych tradycji oraz cenionych muzyków, w swej twórczości bazujących na tradycyjnym repertuarze.

W ramach wydarzenia odbędą się:

– warsztaty śpiewacze
Śpiew stanowi ważny element łowickiego folkloru muzycznego. Podczas warsztatów grupa uczestników pozna przyśpiewki do tańca oraz obrzędowe pieśni weselne, zapozna się z podstawowymi technikami i stylami wykonawczymi czołowych łowickich śpiewaczek. Umiejętności będzie można wykorzystać już podczas prób i występów orkiestry taborowej!
Warsztaty poprowadzi Róża Grabowska – skrzypaczka oraz śpiewaczka, muzycznie związana z regionem rawskim oraz łowickim, prowadząca liczne warsztaty śpiewacze. Swój repertuar zawdzięcza zbiorom rodzinnym, nagraniom z udziałem Walerii Czubak i Marianny Woźniak oraz spotkaniom z autentycznymi śpiewaczkami łowickimi.

– warsztaty skrzypcowe
Warsztaty skierowane są dla osób grających na skrzypcach oraz potrafiących powtarzać melodie ze słuchu. Formuła warsztatów zakłada zajęcia, podczas których uczestnicy nauczą się kilku melodii łowickich, by następnie móc szlifować grę pod okiem mistrza – Jana Szymańskiego.
Warsztaty nauki melodii poprowadzą Róża Grabowska oraz Jan Szymański – pochodzący z Albinowa skrzypek, instrumentalista, grający tradycyjną muzykę łowicką. Gry na skrzypcach uczył się od dziecka, grywał na wiejskich weselach, m.in. z wyśmienitym harmonistą Czesławem Kocembą. Od 1992 gra w Kapeli z Lipiec Reymontowskich. Zdobywca głównej nagrody w kategorii solistów instrumentalistów na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz laureat Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2023 r.

– warsztaty gry na harmonii/akordeonie
Warsztaty przeznaczone dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Uczestnicy poznają łowickie melodie oraz styl gry i techniki charakterystyczne dla regionu łowickiego.
Warsztaty poprowadzi Bartosz Puliński – harmonista, uczeń ostatnich muzykantów regionu łowickiego i łęczyckiego, członek zespołu DiaBuBu. Uczestnik licznych badań terenowych m.in. w regionie łowickim.

– warsztaty tańca
Warsztaty, podczas których uczestnicy nauczą się tańców charakterystycznych dla regionu łowickiego. Grupa początkująca pozna podstawy tańca tradycyjnego, dowie się jak poruszać się w rytmie trójkowym oraz odkryje łowickie tańce – oberki, kujony i polki. Grupa zaawansowana pozna charakterystyczny dla łowickiego styl tańca i występujące tu ozdobniki.
Grupę początkującą poprowadzi Przemysław Bogusławski, który od 2010 roku zgłębia tajniki muzyki tradycyjnej, zarówno pod okiem doświadczonych instruktorów, jak i znakomitych tancerzy wiejskich z województwa łódzkiego.
Grupę zaawansowaną poprowadzi Stanisław Wróbel, kierownik Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”, a zarazem wieloletniego praktyka tradycyjnego tańca łowickiego.

– zajęcia umuzykalniające dla dzieci
Zajęcia, które wprowadzą najmłodszych w świat muzyki tradycyjnej – pozwolą poznać jej rytmikę, melodie i zapoznać się z tradycyjnymi instrumentami.
Zajęcia poprowadzą Maria Stępień oraz Joanna Szaflik.
Maria Stępień – absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunkach: skrzypce oraz muzykoterapia. Prowadząca warsztaty dla dzieci – m.in. w ramach Akademii Kolberga.
Joanna Szaflik – śpiewaczka i basistka. Prowadzi liczne warsztaty śpiewacze i pracy z głosem. Uczestniczka projektów kompanii artystycznej “Mozaika Dzieciom”, w ramach których realizuje spektakle, koncerty i zajęcia dla dzieci, pozwalające im poznać polską muzykę tradycyjną.

– warsztaty bębnienia po łowicku
Warsztaty pozwolą poznać charakterystyczne dla regionu łowickiego sposoby bębnienia z użyciem bębna ze stalką. Poprowadzi je Maciej Kurczewski – harmonista, barabanista, uczeń Czesława Kocemby. Razem z kapelą Czesława Kocemby zdobył główną nagrodę w kategorii kapel – Basztę – na 51. Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

– orkiestra taborowa
Orkiestra taborowa to możliwość spotkania się przy muzyce łowickiej dla osób grających na akustycznych instrumentach (akordeony, skrzypce, instrumenty dęte, bębny). Uczestnicy wspólnie zagrają łowickie melodie pod okiem Bartka Pulińskiego – harmonisty i lidera Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Plichtowie.


– przejazd bryczką z łowicką kapelą na wozie po Nieborowie i okolicznych wsiach
– pokaz filmowy z opowieściami – prezentacja filmów Po Staremu nagranych na ziemi łowickiej z opowieścią etnograficzną
– wycieczki krajoznawcze
– wykład etnomuzykologiczny

Miejsce:
Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Koszt udziału w wydarzeniu:
150 zł (obejmuje: obiad i udział w warsztatach, nocleg we własnym zakresie)

Na wydarzenia towarzyszące – wstęp wolny

Warsztaty skierowane do młodzieży i osób dorosłych, a także do osób doświadczonych lub dopiero zaczynających przygodę z polską muzyką tradycyjną

Informacje na stronie internetowej ŁDK:
https://www.ldk.lodz.pl/aktualnos…/festiwal-po-rzece-r5839

Kontakt:
[email protected]
Piotr Baczewski 503-951-924
Sylwia Jarmusz 728 801 446

Organizatorzy:
Łódzki Dom Kultury
Obszar Wspólny
Muzyka Zakorzeniona

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij