PO RZECE — DZIERŻĄZNA
Festiwal Muzyki i Tradycji Województwa Łódzkiego 2023
Festiwal PO RZECE w Dzierżąznej to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi, muzycznymi tradycjami Regionu Łęczyckiego – muzyką, śpiewem i tańcem.
Warsztaty, w swej formie nawiązujące do taborów, to okazja do nauki zarówno od podstaw, jak i zgłębiania technik z zakresu gry na tradycyjnych instrumentach pod okiem mistrzów – kontynuatorów lokalnych tradycji oraz cenionych muzyków, w swej twórczości bazujących na tradycyjnym repertuarze.
W ramach wydarzenia odbędą się:
– warsztaty śpiewu
Śpiew w Łęczyckiem ściśle powiązany jest z muzyką instrumentalną. Wciąż żywe są także śpiewy nabożne: pieśni pogrzebowe i maryjne. Taki repertuar proponujemy na warsztatach śpiewu na Taborze Łęczyckim. Grupa początkująca skupi się na emisji, rytmice, współbrzmieniu. Grupa zaawansowana pozna tempo rubato, spróbuje improwizacji w melodii i tekście. Obie grupy spróbują swych sił w śpiewie w sytuacji na żywo, z muzykantami.
Warsztaty poprowadzą lokalne kontynuatorki tradycji Joanna Gancarczyk i Joanna Skowrońska, pochodzące z Ozorkowa. Od lat zajmują się działalnością warsztatową, wydawniczą, badaniami terenowymi. Śpiewu uczą się in situ. Wspólnie koncertują i popularyzują muzykę łęczycką m.in na stronach: Archiwum Łęczyckie czy Łęczycki Śpiewnik Weselny.
– warsztaty skrzypcowe
Warsztaty skierowane są dla osób grających na skrzypcach, umiejących powtarzać melodie ze słuchu. Podczas warsztatów skupimy się przede wszystkim na nauce kujonów, niespiesznych, rubatowanych melodii charakterystycznych dla regionu łęczyckiego.
Warsztaty poprowadzi Marcin Lorenc – skrzypek, dziennikarz i animator kultury. Uczeń wybitnego łęczyckiego skrzypka Tadeusza Kubiaka.
– warsztaty instrumentalne
Warsztaty skierowane są do muzyków grających na akustycznych instrumentach (dętych, akordeonach, harmoniach i bębnach) umiejących powtórzyć melodie ze słuchu. Poprowadzi je znakomita łęczycka kapela im. Tadeusza Kubiaka. Na warsztat weźmiemy lokalne kujony, oberki, polki i marsze.
– warsztaty tańca
Podczas warsztatów wprowadzimy uczestników taboru w świat tańców granych na podłęczyckich wsiach – oberkach, polkach i kujonach.
Miejsce:
Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej
Koszt udziału w wydarzeniu:
350 zł / 200 zł (informacja na dole)
warsztaty skierowane do młodzieży i osób dorosłych, a także do osób doświadczonych lub dopiero zaczynających przygodę z polską muzyką tradycyjną
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
https://docs.google.com/…/1kl5ozzxiIdPsH6D62LvP…/edit…
Na wydarzenia towarzyszące – wstęp wolny.
Więcej informacji wkrótce.
– wyżywienie
W cenie pełnego karnetu festiwalowego wliczony jest koszt obiadów (wersja wege i mięsna).
Do dyspozycji uczestników wydarzenia będą aneksy kuchenne w domkach.
– koszt uczestnictwa
pakiet Boruta: udział w warsztatach, nocleg w domkach i 3 obiady – 350 zł
pakiet Rokita: udział w warsztatach – 200 zł
pakiet Mały Boruta: nocleg w domkach i 3 obiady dla dzieci powyżej 4 lat – 200 zł
Pełne informacje na stronie internetowej ŁDK:
https://www.ldk.lodz.pl/aktualnos…/festiwal-po-rzece-r5839
– pełne opisy warsztatów
– regulamin warsztatów i potańcówki
– informacje o płatnościach
Kontakt:
[email protected]
Piotr Baczewski 503-951-924
Sylwia Jarmusz 728 801 446
Organizatorzy:
Łódzki Dom Kultury
Obszar Wspólny
Muzyka Zakorzeniona
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie