Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na intensywne jednodniowe spotkanie śpiewacze z Teresą Mirgą.
Na warsztat wzięte zostaną pieśni Romów Górskich – Bergitka Roma, w których odnaleźć można silne wpływy muzyki karpackiej od Słowacji, przez Węgry, Rumunię aż po Bałkany.

TERESA MIRGA
Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Pochodzi z rodziny Romów Karpackich od pokoleń mieszkającej na Spiszu w Czarnej Górze k. Bukowiny Tatrzańskiej – na jednym z najstarszych (o historii sięgającej początku XVIII w.) osiedli romskich położonych w polskich Karpatach. Zespół Kałe Bała powstał na początku lat. 90. XX w., od początku będąc autorskim pomysłem Teresy Mirgi – wokalistki, gitarzystki, autorki.
W twórczości Zespołu wyraźnie słyszymy tradycje Romów osiadłych na łuku Karpat, ze szczególnym uwzględnieniem węgierskich wpływów promieniujących na Spisz od słowackiej strony. Tersa Mirga to też wybitna poetka – jej wiersze, obok tradycyjnych „odwiecznych” pieśni stanowią ważną część repertuaru.
Działalność Teresy Mirgi nie ogranicza się do aktywności koncertowej. To też nauczycielka śpiewu i tradycji, pracująca z dziećmi romskimi, ale też artystami nie-romskimi.

Nagrania:
Teresa Mirga & Kałe Bała – Nie odchodź życie
https://www.youtube.com/watch?v=HufrnVFgXdg
Teresa Mirga & Kałe Bała – Gilaw Mange
https://www.youtube.com/watch?v=Ncb2IAZoDUg
Koncert re:tradycja z Kayah, Jarmark Jagielloński – https://www.youtube.com/watch?v=Y32l_SusHOc&t=380s
Program Szlakiem Kolberga z Melą Koteluk i Teresą Mirgą – https://www.youtube.com/watch?v=neqAGgHW6qI&t=7s
Program Dzika Muzyka – http://muzykotekaszkolna.pl/…/filmy-o…/dzika-muzyka-16/

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.


Termin:
18 czerwca 2023
NIEDZIELA
12:00—15:00 3 h warsztatów (z krótkimi przerwami)

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Opłata: 90 zł

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy:
https://forms.gle/dWx2JcggfPc7qCVU6
Na zgłoszenia czekamy do 11 czerwca, w razie braku uzbierania się 10+ osób, zastrzegamy sobie możliwość odwołania/przełożenia daty wydarzenia. Instrukcję przelewu opłaty rezerwacyjnej (w wysokości 40 zł) prześlemy w mailu po wypełnieniu formularza.

Organizator:
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
Teresa Mirga i Kałe Bała

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij