Przejdź do głównej zawartości strony

„Lecą latami jakby skrzydłami
Życia mego momenta
Jak łódź na wodzie, prędka w swym chodzie
Żaglem będąc poddęta…”

Serdecznie zapraszamy na dwudniowe spotkanie z pieśniami ostatecznymi.

Warsztaty będą okazją do wspólnego śpiewania polskich pieśni tradycyjnych, pieśni wyjątkowych, bo towarzyszących śmierci.
W programie pieśni pogrzebowe, o świętych, żałobne, suplikantów, lamenty i pieśni „za bytności zarazy”,ale także pieśni dziadowskie czy też „krwawe” ballady ku przestrodze pochodzące z tradycyjnego przekazu ustanego, archiwalnych nagrań a także ze Śpiewnika Pelplińskiego .

Oprócz nauki repertuaru, pracy z materiałami archiwalnymi uczestniczki warsztatów będą miały okazję zapoznać się ze specyfiką śpiewu wiejskiego a dokładnie z techniką śpiewu „otwartym głosem” oraz dowiedzieć się o funkcji danych pieśni i różnych zwyczajach związanych z czasem „ostatecznym”.

Dla kogo?
Zachęcamy do udziału wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy wyznania. W tekstach pieśni można znaleźć wiele uniwersalnych treści. Opowiadają o przemijaniu, o tym, że życie ludzkie jest nietrwałe. Niektórzy znajdą w pieśni modlitwę, ukojenie a inni zadumają nad własną śmiertelnością. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, również te, które nigdy nie miały okazji zetknąć się z wiejskimi pieśniami. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Cenna jest otwartość i gotowość uczenia się pieśni ze słuchu tj. bez zapisu nutowego.

Kto prowadzi?
Joanna Gostkowska – Kaszubka, etnolog, architekt, śpiewaczka, tancerka, animatorka.
Śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji. Wraz z zespołem jest laureatką konkursu Stara Tradycja w 2019 r. II miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2019r. oraz II miejsca na Pomorskim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych EtnoSwołowo2020 kategorii zespoły śpiewacze.
Jako solistka jest zdobywczynią I miejsca na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie w 2021r., laureatką konkursu Stara Tradycja w Warszawie w 2019 r. oraz zdobywczynią
II miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2019 r. Założycielka i liderka kaszubskiego zespołu folkowego Drëszë – m.in. finalistów konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2021.
Uczestniczka wypraw terenowych po pieśni na Suwalszczyznę, Kurpie i Roztocze, rekonstruktorka kaszubskiej muzyki tradycyjnej. Aktorka, grająca w spektaklu „Rodzanice” w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna.


Kiedy?
14.10.2023r, sobota, godz. 11:00-16:00
15.10.2023r., niedziela, godz. 11:00-16:00.
Gdzie?
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk
Sala nr. 3.19
WSTĘP:
WOLNY
ZAPISY:
Zgłoszenie ( imię i nazwisko i termin warsztatów) należy wysłać na adres email:
[email protected]
Ilość miejsc ograniczona.
Projekt „Pieśni naszych sąsiadów” jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij