Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu: Pieśni naszych sąsiadów.
Tym razem zaprosiliśmy Tetianę Sopilka.

Tematem dwudniowego spotkania będą tradycyjne obrzędowe i liryczne pieśni z różnych regionów Ukrainy, śpiewane w okresie letnim. Skupimy się przede wszystkim na pięśniach kupalskich (świętojańskich), poznamy też ich kontekst etnograficzny. W ramach zajęć prócz uczenia się utworów związanych z letnią porą roku (melodii, tekstu, znaczenia słów, okoliczności wykonania itp.), odbywać się będzie praca nad prawidłową emisją, elementami wymowy, rytmem, frazowaniem, techniką oddechu oraz artykulacją i manierą wykonania charakterystyczną dla wybranych, niekiedy bardzo zróżnicowanych w tradycyjnej kulturze muzycznej, regionów Ukrainy.

Tetiana Sopiłka – ukraińska wokalistka, etnomuzykolożka, pedagożka. Absolwentka i wieloletni pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Jest członkinią powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu „Drewo”, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej, a także założycielem i liderem warszawskiego zespołu „Dziczka”(powstałej w 2006 roku). Od 1991 roku jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Fascynuje ją głównie folklor Ukrainy wschodniej, słynący z rozbudowanych wielogłosowych pieśni lirycznych. Od kilku lat prowadzi badania muzyki tradycyjnej Podlasia, w szczególności prawosławnych pieśni religijnych kanonicznych i paraliturgicznych. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego w Polsce, w Niemczech, we Francji, na Litwie i innych. Jako wokalistka bierze udział w międzynarodowych projektach muzyki tradycyjnej oraz w koncertach muzyki współczesnej. Współpracuje również przy projektach teatralnych, radiowych i filmowych, tworząc oprawę muzyczną, jako konsultant wokalny w technice śpiewu białego.

Czas:
17.06.2023, w godz. 11:00-16:00
18.06.2023, w godz. 10:00-15:00

Miejsce:
Towarzystwo Miłośników Gdyni
ul. Władysława IV/51, Gdynia

Wstęp:
wolny

Zapisy:
Zgłoszenie należy wysłać na adres: [email protected] z dopiskiem ” Warsztaty z Tetianą Sopilka”
Ilosc miejsc ograniczona.

Projekt ” Piesni naszych sasiadow” dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij