Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na letnie spotkanie ze śpiewem i ziołami!

Zapraszamy na letnie spotkanie ze śpiewem i ziołami!
Lipiec to lato w pełnej krasie. Mamy za sobą letnie przesilenie – astronomiczny początek lata. Teraz lato eksploduje różnorodnością – kwiatami, ziołami. Zboże powoli dojrzewa. Zbieramy już pierwsze owoce w sadach. Łąki są już skoszone. Dawniej do pracy przy sianie wybierano się czasem nawet na cały dzień, zwłaszcza gdy łąka była oddalona od domu. Zabierano ze sobą zapas wody i jedzenia. W przerwach kobiety śpiewały pieśni o tematyce sianokośnej. Pod koniec lipca zaczynano żniwa. Najpierw dojrzewało żyto, potem kolejne zboża. Śpiewano o tym pieśni. Podczas naszego spotkania poznamy przede wszystkim pieśni związane z letnimi pracami w polu – sianokośne i żniwne. Ziołowo natomiast to bardzo intensywny czas zbiorów, suszenia, przetwarzania.

Tym razem chcę Wam pokazać robienie soli ziołowych, aromatycznych i zdrowych. Zbierzemy ziółka i każdy sobie ukręci własną sól i słoiczek zabierze do domu. Pójdziemy oczywiście na spacer, będziemy rozpoznawać, wąchać, dotykać i zbierać te roślinki które nam potrzebne. A potrzebne będą głównie do soli, ale też do ziołowego chlebka który wspólnie upieczemy. No i sałatkę do chlebka też zrobimy.

Spotkanie zaczynamy o 10:30 zaciszu mojej altanki. Tradycyjnie będzie czekać na Was aromatyczna kawa z przyprawami. Ale też zimne napoje z dodatkiem roślin, ale też wybór herbat fermentowanych do testowania.

No i będziemy śpiewać i ziołować. Śpiewanie powoduje mocno odczuwalny głód, więc żeby zaspokoić ten pierwszy w godzinach popołudniowych, przygotujemy wcześniej zupę (na pewno z dodatkiem zielska).
Potem przygotujemy i upieczemy chlebek i sałatkę. Zabierz ze sobą kocyk lub karimatkę, może będziemy siedzieć na trawie, w cieniu drzew.

Warsztat kończymy ok. 17:30 a po 18 możemy się przenieść 12 km ode mnie do Sokółki na koncert kapeli Batareje, w którym oczywiście gra Julita.

Warsztat śpiewaczy poprowadzi Julita Charytoniuk – śpiewaczka, bębnistka, kulturoznawczyni, animatorka kultury. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce oraz na Polesiu ukraińskim i białoruskim. Dokumentuje i wykonuje pieśni, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną. Prowadzi warsztaty śpiewu, często we współpracy z wiejskimi wykonawcami, od których wciąż się uczy. Współtworzy zespoły: Z Lasu, Południce, Kapela Batareja, Pieśni Piękne, Biele.

A zielarski poprowadzę ja – Agnieszka Prymaka – zielarka, dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, pasjonatka ziół, życia w zgodzie z naturą i z sobą. Od kilku lat prowadzę Zielską Kolonię, miejsce w którym mieszkam i tworzę „cuda ziołowe”. Tu też prowadzę warsztaty o szerokim pojęciu „zielarskim”, ale też zapraszam do prowadzenia warsztatów ciekawe osoby, tak jak tym razem Julitę.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać wiosenne rośliny i pieśni. Warsztat jest odpowiedni dla osób początkujących jak i zaawansowanych w śpiewie.

Podczas zajęć zapewniamy zimne i ciepłe napoje (herbat mam duuuuuuużo przeróżnych, wszystkie handmade) i gotuję bardzo dobrą kawę (tak mówią ci, co pili). Będzie też obiad wegetariański z dużym udziałem „dzikich” roślin. Część obiadu przygotujemy wspólnie.

Miejsce:
Zielska Kolonia

Warsztat odbędzie się przy udziale min. 5-ciu osób, a maksymalnie 12.

Inwestycja: 180 zł/os.
Jeśli zdecydujesz się na spotkanie, zarezerwuj sobie miejsce wpłacając zaliczkę. Więcej informacji podamy mailowo.

Pytania i kontakt w sprawie rezerwacji:
Agnieszka – 504449730, [email protected]
Zielska Kolonia


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij