Przejdź do głównej zawartości strony

Ostatki w Toruniu! Na ludowo! 10 lutego (w sobotę) Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do Torunia na „Ostatki na ludowo”!

Wydarzenie odbędzie się częściowo na ulicach toruńskiej starówki, gdzie zostanie przedstawiony tradycyjny obrzęd chodzenia z kozą. Zwyczaj ten w roku 2020 wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obrzęd, praktykowany nadal na Kujawach, wywodzi się z tradycji przedchrześcijańskiej związanej z pogańskimi świętami przełomu zimy i wiosny, a także pożegnaniem Starego i powitaniem Nowego Roku. Odbywa się w zapusty, a polega na wędrowaniu po wsi grupy przebierańców zakończonym zabawą w karczmie. Wśród przebierańców odnajdziemy zwierzęta – kozę, niedźwiedzia, konia i bociana, a także różne indywidua jak parę młodą, postaci dwoiste („żywy na umarłym”, „dziad na babie”), diabła, śmierć, kominiarza, druciarza, żołnierza, dziada i innych. Najważniejszą maszkarą zwierzęcą jest oczywiście koza. Maszkary przemaszerują w godz. 12:00–14:00.

Następnie przyjdzie czas na potańcówkę ostatkową, która odbędzie się w sali widowiskowej Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu w godz. 19:00–23:59! Zabawy taneczne były niegdyś bardzo popularne, a ludowi muzycy cieszyli się szacunkiem wśród społeczności. Niestety, muzykantów na wsiach jest coraz mniej, w miastach natomiast powraca się do tradycji potańcówek przy muzyce na żywo na ludową nutę. Na naszej zabawie nie zbraknie kujawiaków, mazurków, oberków czy wiwatów.

Wydarzenie rozpocznie się godzinnymi warsztatami tradycyjnych tańców (19:00–20:00).

Na potańcówce zgra kilka zespołów: lokalne zespoły z Torunia – agregandado i Skrzypkowie Dzielni oraz formacje z województwa – zespół Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin oraz Kapela Chełmińska z Chełmna. Jako gość specjalny wystąpi kapela Dziki Sad z Kurpi.
Zabawa potrwa do 24:00.


Miejsce:
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wstęp wolny

Organizator:
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie/Chodzonyzkoza
– Facebook/wydarzenie/Ostatki na ludowo
– Facebook/wydarzenie/W sieci mazurka: KRZYWE RYTMY, KRZYWE DŹWIĘKI 
– Facebook/wydarzenie/pienie k’tradycji
– Facebook/wydarzenie/Na podkoziołek trzeba
– Facebook/wydarzenie/(multi)podkoziołek 2024

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij