Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na wyjątkową wielokulturową potańcówkę z Orkiestrą Galicja! W Galicji – zupełnie tak jak w Łodzi – mieszały się tradycje muzyczne różnych grup etnicznych i narodów. Zabrzmią dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki, sztajerki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne, pieśni obu tradycji. Zabierzcie ze sobą solidne buty do tańca i chodźcie z nami stukać nimi w podłogę Muzeum Książki Artystycznej!

ORKIESTRA GALICJA
Projekt poświęcony jest muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego należącego do dawnej Galicji – wielokulturowej krainy położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Teren ten była domem wielu tradycji trwających w sąsiedztwie przez stulecia, co szczególnie słychać w muzyce. Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie. Orkiestra Galicja to żywa muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, zebrana podczas ekspedycji terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga. Muzycy z kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy, poszukujący rdzennego brzmienia starej muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania tradycji muzycznych.

Skład:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Olena Yeremenko – skrzypce
Magdalena Sobczak – cymbały huculskie, śpiew
Agnieszka Niwińska – bęben, baraban
Jakub Mielcarek – basetla

FESTIWAL ŁÓDŹ FABRYKANCKA:
W tej edycji Festiwalu staramy się ukazać jak najszersze spektrum wielokulturowości Łodzi fabrykanckiej. Na przedwojennej ulicy usłyszeć można było język polski, niemiecki, jidysz, rosyjski, romski i wiele innych.


Miejsce:
Muzeum Książki Artystycznej

WSTĘP WOLNY

Na miejscu nie ma możliwości zakupu jedzenia, ani napojów, można przynieść coś swojego (napoje tylko bezprocentowe)

Organizatorzy:
Po Staremu
Festiwal Łódź Fabrykancka

Projekt Łódź Fabrykancka 3.0 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij