Przejdź do głównej zawartości strony

Jest w Bandysiach (na Kurpiach ogólnie takoż) zwyczaj uroczystego obchodzenia Oktawy Bożego Ciała. W ostatni dzień Oktawy, w czwartek następny po Bożym Ciele, śpiewany jest przed mszą Ostatni Nieszpór, a po mszy uroczyście wyprowadza się ołtarzyk do wsi przypisany wraz z krzyżem i rozpoczyna się procesję, trwającą czasem nawet i dwa dni. Procesja obchodzi całą wieś, zatrzymując się przy każdym krzyżu i kapliczce, gdzie modli się za zmarłych lub za tych, którym krzyż został poświęcony. Najdłużej zatrzymuje się procesja przy czterech „głównych” kapliczkach, pod którymi zakopane są cztery ewangelie. Tam śpiewa się i modli dłużej. Procesja ta ma pomóc wsi, zapewnić jej dostatek i urodzajne zbiory. Mimo, że w wielu miejscach zwyczaj ten zanika, w Bandysiach nadal Oktawa jest obchodzona, choć w zmienionej – dopasowanej do obecnej rzeczywistości – formie. W tym roku odbędzie się kolejny fragment całej trasy sprzed lat.

W imieniu Mieszkańców wsi Bandysie oraz głównego organizatora, sołtysa Stanisława Szydlika, zapraszamy Wszystkich serdecznie do dołączenia się do uroczystości w czwartek 15go czerwca 2023!


Plan Obchodów:
15:30 śpiewanie Nieszporów w Kościele w Czarni
16:00 Uroczysta Msza w tymże Kościele
po mszy – przewiezienie ołtarzyka i krzyża pod kapliczkę. Tam przygotowane będą ławki i tam też spędzimy najwięcej czasu na modlitwie i pieśniach.
Lokalizację kapliczki podamy w osobnym poście.
Zapraszamy serdecznie!


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij