Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na koncert!

Zaśpiewamy pieśni ze wschodniej Polski: Lubelskiego i polsko-ukraińskiego pogranicza, głównie Polesia Lubelskiego i Roztocza. Będzie to śpiew tradycyjny, naturalny, wiejski.

Część repertuaru to pieśni poznane przez Agnieszkę Szokaluk od wybitnych wiejskich śpiewaczek z Lubelszczyzny podczas tzw. badań terenowych, a tak naprawdę rozlicznych domowych spotkań i wspólnej pracy. Pozostałe pieśni zostały „odtworzone” z archiwalnych nagrań z lat 50. i 60. na których zarejestrowano śpiew kobiet urodzonych na przełomie XIX i XX wieku. Przygotowanie tego materiału wymagało odwołania się do intuicji i doświadczeń śpiewaczych, tak aby zapisany na starych taśmach śpiew solowy przełożyć na grupowe wykonanie, do jakiego większość tych pieśni została stworzona, nie tracąc przy tym specyficznego, lokalnego stylu.

Na koncercie zaśpiewamy pieśni śpiewane na chrzcinach i weselu, zalotne i miłosne, przyśpiewki, kołysanki oraz związane z wiosennym i letnim kalendarzem – swańka i pieśń sobótkowa.

OBŁOKA – w polskiej tradycji ludowej sklepienie niebieskie, czyli niezmierzona niebieska przestrzeń wysoko ponad ziemią, na której tle widać chmury i słońce. Obłoka to swego rodzaju powłoka, która obleka niebo, zasłania blask nieba, który można zobaczyć tylko w czasie błyskawicy, kiedy otwiera się, pęka. Obłoka jest symbolicznie wiązana z wywyższeniem, świętością; wolnością, szczęściem, miłością, pięknem.
[Na podstawie Słownika stereotypów i symboli ludowych pod red. Jerzego Bartmińskiego]

Zaśpiewają:
Agnieszka Szokaluk
Sylwia Jarmusz-Sokołowska
Zuzanna Sawińska


Miejsce:
Cyrk pod Zielonym Xiężycem
ul. Piotrkowska 92, Łódź
kod do bramy – 8 kluczyk 4100

Wstęp:
Zrzutka na śpiewaczki i Cyrk 20 zł


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij