Przejdź do głównej zawartości strony

Taneczne spotkanie z młodą, polską kapelą Napięcie i legendarnym norweskim skrzypkiem Gunnarem Stubseidem!

Napięcie to formacja wykonująca tradycyjną muzykę taneczną z etnograficznych regionów centralnej Polski. Kapela wypracowuje własne środki wirtuozerii oraz improwizacji w ognistych mazurkach czy lirycznych kujawiakach. Znajduje własny język pozwalający utrzymywać tradycję wiejskich zabaw w dzisiejszych czasach, zawsze szukając inspiracji w oryginalnych nagraniach dawnych muzykantów. Gościem potańcówki będzie właśnie taki dawny mistrz – Gunnar Stubseid z Norwegii – wirtuoz gry na tradycyjnych skrzypcach norweskich hardingfele, który wykona zestaw lirycznych melodii tradycyjnych. Jak sam mówi, norweska muzyka do tańca wywodzi się z Polski! Warsztaty i zabawę poprowadzą Bogusia Zgorzelska i Dominik Woltański.

 

Wykonawcy:
Napięcie – kapela
– Gunnar Stubseid, Laurens Weinhold – hardingfele
– Bogumiła Zgorzelska (Akademia Tańca Tradycyjnego), Dominik Wóltański (n obrotów) – taniec

Tradycyjna muzyka Norwegii i Polski motywem przewodnim cyklu trzech wydarzeń muzycznych w Sinfonii Varsovii. W dniach 11–13 sierpnia poznamy ludowe inspiracje w muzyce klasycznej podczas jednej z Potańcówek na Grochowskiej oraz dwóch koncertów w nietypowych przestrzeniach.

W piątek, 11 sierpnia o godz. 19:00 przy muzyce w wykonaniu kapeli Napięcie będzie można nauczyć się tradycyjnych tańców polskich i norweskich. Gościem specjalnym koncertu będzie Gunnar Stubseid – wirtuoz gry na tradycyjnych skrzypcach norweskich.

W sobotę, 12 sierpnia o godz. 17:00 muzyka klasyczna na kocyku i leżaku! Do nietypowej lokalizacji jednego z kamionkowskich podwórek (ul. Grochowska 282) na koncert muzyki klasycznej zaprasza trio smyczkowe młodych muzyków Sinfonii Varsovii – Julia Iwanciw-Gąsior, Karolina Gutowska i Mateusz Błaszczak.

W koncercie finałowym weekendu – 13 sierpnia o godz. 17:00 w Sali Prób Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej 272 – wystąpią połączone siły polsko-norweskie. Wspomniane trio uzupełnią skrzypek Laurens Weinhold oraz młody i utytułowany pianista Nikita Khnykin. Wśród nich niezwykłą postacią jest żywa legenda norweskich, tradycyjnych skrzypiec hardingfele – Gunnar Stubseid. 75-letni mistrz tego instrumentu wykona tradycyjne melodie, które stały się bezpośrednią inspiracją dla fortepianowego cyklu Slåtter op. 72 Edvarda Griega.

Miejsce:
Sinfonia Varsovia
Warszawa

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny i nie wymaga rezerwacji miejsc.

Organizator:
Sinfonia Varsovia
www.sinfoniavarsovia.org

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Interakcje/Integracje”, który jest wdrażany przez Sinfonię Varsovię we współpracy z Norwegian Youth Chamber Music Festival (K&MFEST) zrealizowany dzięki środkom pochodzącym z Mechanizmu Finansowego EOG 2014–2021 w ramach programu “Kultura”, a także dodatkowemu wsparciu finansowemu udzielonemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Więcej informacji: interakcje-integracje.pl


Źródło informacji:
– www.sinfoniavarsovia.org…
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij