Przejdź do głównej zawartości strony

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zostanie wręczona po raz 47. Uroczysta gala odbędzie się już 6 lipca 2022 roku o godz. 13.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wyróżnienia – przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – otrzymają wybitni przedstawiciele środowiska kultury tradycyjnej.


Transmisję na żywo z wydarzenia będzie można śledzić na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz na stronie www.nagrodakolberg.pl. Zapis audiowizualny będzie dostępny także po zakończeniu uroczystości.

Oglądaj za żywo – YouTube

W maju odbyły się sesje plenerowe laureatów w ich rodzimych regionach, by przedstawić nagrodzonych i efekty ich działalności w autentycznym otoczeniu. Malownicze krajobrazy polskich wsi i miast okazały się doskonałą przestrzenią dla plenerowych ujęć laureatów. Materiały filmowe i fotograficzne zostaną zaprezentowane podczas gali.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w siedmiu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), mistrza tradycji, kapel, zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Nagroda im. Oskara Kolberga – poznaj laureatów


Koncert laureatów z Wieczorem tańca

Także 6 lipca, o godz. 18 w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (Krakowskie Przedmieście 66), po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się Koncert z Wieczorem tańca, podczas którego laureaci zaprezentują się w swoim repertuarze!

W regionalnych strojach i z tradycyjnymi instrumentami wystąpią muzykanci z różnych regionów Polski:

  • Zespół Regionalny „Gorce” z Kamienicy,
  • Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego,
  • Monika Wałach-Kaczmarzyk – multiinstrumentalistka z Beskidu Śląskiego wraz z kapelą,
  • Piotr Sikora – skrzypek i budowniczy instrumentów z Kuźnicy k. Przysuchy z kapelą
  • Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa na Dolnym Śląsku.

W trakcie koncertu, który poprowadzi znany podhalański muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka, odbędzie się wspólny Wieczór tańca, podczas którego będzie można nauczyć się regionalnych tańców i zabaw.


Wstęp na koncert i potańcówkę jest bezpłatny.

Koordynator programu:
Alina Święs kontakt: [email protected]

Kontakt dla mediów:
Agata Szymczak: [email protected], +48 785 310 000
Agnieszka Wyszomirska: [email protected] +48 887 240 011


Więcej informacji o Nagrodzie im. Oskara Kolberga (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz przede wszystkim o jej laureatach z lat 1974–2021 znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl. Strona o charakterze bazy danych zawiera materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia.

Ponadto idea Nagrody opisana jest również na stronie NIMiT w zakładce poświęconej Nagrodzie.


Organizatorzy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył realizację konkursu Narodowemu Instytutowi Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.

Partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio S.A./Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gość Niedzielny, TVP Kultura, kulturaludowa.pl, muzykatradycyjna.pl, Radio dla Ciebie.

Koncert laureatów współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Co więcej, prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej Instytutu z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zajmuje się wspieraniem i promowaniem kultury ludowej. NIKiDW został powołany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2019 roku. Swym programem i działalnością nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi, utworzonego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku. Instytut bada, popularyzuje, dokumentuje i poszerza wiedzę na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich oraz dziedzictwa historycznego wsi. Integralną częścią NIKiDW jest Centralna Biblioteka Rolnicza mieszcząca się w Puławach.


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– nimit.pl/aktualnosci

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij