Przejdź do głównej zawartości strony

Startuje nabór do II edycji programu Ogniska Muzyki Tradycyjnej, którego głównym celem jest propagowanie umiejętności gry na tradycyjnych instrumentach oraz śpiewu i tańca wśród osób w każdym wieku. W tegorocznej edycji Programu mogą wziąć udział zarówno Organizacje i Liderzy, którzy zaczęli prowadzić Ognisko w 2022 roku, a także podmioty, które po raz pierwszy zechcą się podjąć tego działania. Wnioski można przesyłać do 29 maja 2023 roku.

Do udziału w programie Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza śpiewaków, instrumentalistów i tancerzy praktykujących wybrane elementy rodzimych tradycji. To oni we współpracy z lokalnymi instytucjami poprowadzą Ogniska Muzyki Tradycyjnej w ramach których przekażą swoje umiejętności i pasje podczas regularnie prowadzonych zajęć. Te mogą być adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób dorosłych. Istotnym elementem projektu zgłaszanego do programu powinno być wspólne muzykowanie, śpiew i taniec, służące budowaniu tożsamości i więzi w społecznościach lokalnych.

Ogniska Muzyki Tradycyjnej to wspaniała okazja dla miłośników i pasjonatów muzyki tradycyjnej oraz dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć z nią przygodę, aby nauczyć się gry na tradycyjnych instrumentach ludowych, tradycyjnego śpiewu i tańca oraz brać udział we wspólnym muzykowaniu i improwizacji, rozwijając umiejętności wokalne, muzyczne i taneczne.

Inspiracją do realizacji programu był „Zbiór dobrych praktyk inicjatyw edukacyjnych w obszarze muzyki tradycyjnej”. Zostały w nim opisane potrzeby oraz wnioski zgłaszane przez licznych edukatorów muzyki tradycyjnej z całej Polski. Publikacja jest efektem pracy badawczej prowadzonej przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z NIMiT w ramach programu Cech Muzyki Tradycyjnej w latach 2020–2021.p

Nabór wniosków odbywa się w dniach od 27 kwietnia do 29 maja 2023 roku. Lista projektów zatwierdzonych do realizacji zostanie ogłoszona do 7 czerwca 2023 roku. Tegoroczne projekty mogą być realizowane od 8 czerwca do 6 grudnia 2023 roku.

Szczegółowe informacje, regulamin, formularz aplikacyjny i załączniki dostępne na:
nimit.pl/aktualnosci…


Osoby odpowiedzialne za realizację naboru:
Maciej Seniw – kierownik Działu Edukacji i Popularyzacji Tańca, Narodowy Instytutu Muzyki i Tańca
Anna Čemeljić – koordynatorka Programu, Departament Tańca, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca [email protected], +48 785 170 000
Piotr Piszczatowski – koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca [email protected], +48 609 564 670

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij