Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Muzyczna Podróż, czyli ukraińską muzykę, gry i zabawy w wykonaniu zespołów Krajka, Krajeczka i Kapeli Serhija Ochrimczuka.

Krajka

Zespół pod kierownictwem Tatiany Nakoniecznej powstał w 2011 roku z inicjatywy samych śpiewaków – wówczas uczniów pierwszych klas gimnazjum z ukraińskim językiem nauczania w Przemyślu. Dzisiaj grupa działa przy przemyskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce. W 2015 roku zespół nagrał swoją debiutancką płytę pt. „Krajka w Gościach. Od Sanu do Donu”, która została nagrodzona w konkursie Fonogram Źródeł.
Owocem pracy nad repertuarem z regionu przemyskiego, roztoczańskiego, bojkowskiego i łemkowskiego są płyty: „Krajka. W domu” | 2017 oraz „Bywajcie zdrowi!” | 2019. Aktualnie Krajka zgłębia i opracowuje ukraińskie tradycje śpiewacze najbliższego sobie regionu Nadsania. Skład zespołu:

Anna Fil
Tatiana Harasym
Joanna Horków
Maryna Leskiw
Daria Pulkowska
Aleksandra Steć
Jan Macyński
Maksym Nakonieczny

Krajeczka

Dzieci śpiewaków z grupy Krajka wystąpiły na scenie Domu Ukraińskiego w Przemyślu po raz pierwszy w listopadzie 2021 r. Był to koncert jubileuszowy „dorosłej” Krajki, ale to właśnie dzieci stały się gwiazdami wieczoru. Tak rozpoczęła się muzyczna przygoda Krajeczki. Dzisiaj zespół ma na koncie kilka koncertów, w tym jeden w studiu koncertowym Polskiego Radia. Krajeczkę tworzą dzieci w wieku od 6 do 13 lat, zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Wszystkie mieszkają w Przemyślu oraz uczą się w miejscowej ukraińskiej szkole. Grupa ćwiczy pod czujnym okiem instruktorek śpiewu ludowego: Ivanki Danyleiko i Tatiany Nakoniecznej. Serce repertuaru stanowią ukraińskie piosenki ludowe z regionu południowo-wschodniej Polski. Wzbogacają go piosenki, gry i zabawy z centralnej Ukrainy. We wrześniu ub. roku zespół nagrał swoją debiutancką płytę „Krajeczka”. Dwupłytowy album został wydany przez Polskie Radio w partnerstwie z Fundacją Dom Ukraiński w Przemyślu. Skład zespołu:

Liza Babiuk
Khrystia Danyleiko
Nadijka Horków
Liliana Kozar
Ulana Kozar
Martyn Danyleiko
Ostap Fil
Orest Horków
Semen Horków
Grzegorz (Hryć) Macyński

Kapela Serhija Ochrimchuka

Kapela powstała w 2015 r. opracowując akompaniament do pieśni z regionu polsko-ukraińskiego pogranicza do płyty „Krajka w gościach. Od Sanu do Donu”. Kapela i Krajka współpracują do dziś, często razem koncertując. Założyciel i kierownik kapeli, Serhij Ochrimczuk, to kijowski wirtuoz skrzypiec i rekonstruktor folkloru, członek zespołów Drewo i Chorea Kozacka. Skład zespołu:

Serhii Ochrimczuk – skrzypce
Severyn Danyleiko – basy
Maryna Leskiw (gościnnie) – bębenek
Maksym Nakonieczny – skrzypce


Miejsce:
Amfiteatr Muzeum Etnograficznego w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 19

Bilety:
normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł, rodzinny – 40 zł do nabycia
w kasie Muzeum lub online:
https://www.bilety24.pl/kon…/1404-muzyczna-podroz-93001…

Organizator:
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
www.etnomuzeum.pl


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij