Przejdź do głównej zawartości strony

Muzyka taneczna doby renesansu przechowana w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej.

MEMENTO MORI DANCE CLUB to eksperymentalny projekt plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości.

Do tańca i posłuchu, zupełnie bez prądu, zagrają:

Antek Hasso – Agopsowicz – skrzypce i śpiew (Warszawa)
Jacek Muża – kaval i tuba (Nowe Kawkowo)
Wolfgang Niklaus – koboz, śpiew (Nowe Kawkowo)
Serhij Petryczenko – basy, śpiew (Nowe Kawkowo)
Piotr Piszczatowski – fisharmonia, śpiew (Warszawa)
Marek Szwajkowski – baraban, śpiew (Olsztyn)
Maciej Żurek – skrzypce, śpiew (Kajny)

Będą pieśni o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych, oraz weselsze historie o nieudanej wyprawie Króla Heroda, czy zwycięstwie pod Wiedniem. Wszystkie je, od setek lat śpiewał lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurów.
Dlatego też pieśni te w towarzystwie instrumentów przywodzą na myśl uroczyste dworskie tańce, a czasem hulanie w wiejskiej remizie.

Skąd w starodawnych, pieśniach nabożnych tyle rytmów tanecznych? Czy to muzyczność ludu nakazywała wyśpiewywać modlitwy w takt oberków i chodzonych? A może ktoś celowo „wstrzyknął” taneczny rytm w religijne treści? Ale kto to zrobił i dlaczego?

Projekt MEMENTO MORI DANCE CLUB poszukuje odpowiedzi na te pytania, metodą analiz porównawczych, ale przede wszystkim na drodze własnej twórczości muzycznej. Przyjdź, posłuchaj, pomyśl, potańcz.


Miejsce:
Torunianka
Franciszkańska 16, Toruń

Koncert rozpocznie się od spotkania przy stole, a w miarę kolejnych melodii porywających na dechy przybierze zapewne formę potańcu, czemu sprzyjać będzie dobra drewniana podłoga.
Wstęp:
33 PLN
Zapraszamy do korzystania ze smakowitego asortymentu kawiarni Torunianka Café.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij