Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na dwudniowe spotkanie z pieśniami zadusznymi i pogrzebowymi z parafii Korytnica (pow. Garwolin) której organizatorem jest Szkoła Tradycji Mazowsza Leśnego. Spotkanie poprowadzą: mistrzyni tradycji Marianna Bienias z Woli Koryckiej Górnej wraz z Matuszem Niwińskim i Olgą Chojak.

Podczas spotkania sięgniemy po repertuar starych pieśni zadusznych, żałobnych i pogrzebowych, śpiewanych w tradycyjnych wariantach we wsi Wola Korycka Górna podczas pogrzebów, kultywowanych min przez ludową śpiewaczkę Mariannę Bienias. Ich teksty funkcjonują w ręcznie pisanych zeszytach przekazywanych z pokolenia na pokolenie pomiędzy śpiewakami, unikalne melodie przechowywane są w pamięci społeczności.

Dwudniowe spotkanie będzie miało formułę otwartego posiadu śpiewaczego z nauką lokalnych wariantów melodii poprzez wspólny śpiew z wiejskimi śpiewaczkami. Spotkanie będzie też okazją do posłuchania opowieści i gawęd Marianny Bienias i jej sąsiadek o tradycjach ich okolicy. Mile widziany koszyczek z prowiantem.


Miejsce:
budynek Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej (dawna organistówka)
Korytnica 1, 08-455 Korytnica

Plan spotkania:
Sobota 4.11
12.00 – 15.00 posiad śpiewaczy
Niedziela 5.11
13.00 – 17.00 posiad śpiewaczy

Wstęp:
wolny

Informacje:
ze względu na ograniczoną ilość miejsca prosimy o potwierdzenie przybycia pod nr tel. 692-942-625

Koordynator:
Mateusz Niwiński


Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2023 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowymi Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej. Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator:
Federacja Mazovia

Współorganizator:
Parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej, NIMiT, MKiDN, PMiTT, FMT, Akademia Kolberga, muzykatradycyjna.pl


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij