Przejdź do głównej zawartości strony

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
oraz Starosta Wejherowski dr Gabriela Lisius

serdecznie zapraszają
na LXXIV koncert z cyklu
„Spotkania z muzyką Kaszub”
pt.

ŚWIĘCI PATRONI
Pieśń o św. Agacie

Podczas koncertu zabrzmią utwory tradycyjne, w tym pieśni o świętych, których kult szczególnie zaznaczył się na Pomorzu. Należą do nich: św. Barbara – patronka rybaków, życia rodzinnego i dobrej śmierci, św. Józef – patron rzemieślników, św. Agata – patronka wędrowców, chroniąca dom od pożogi, św. Dorota – opiekunka ogrodników i położnych, św. Jan Nepomucen – patron dobrej spowiedzi, św. Cecylia – patronka muzyki, św. Rozalia – chroniąca od zarazy, św. Maria Magdalena – patronka nawróconych, św. Cyryl i Metody – apostołowie Słowian. Pieśni pochodzą z XIX-wiecznego śpiewnika pelplińskiego, opracowanego przez ks. Szczepana Kellera i ks. Józefa Mazurowskiego.


Gościem koncertu będzie zespół „Drëszë”, który współtworzy troje trójmiejskich przyjaciół związanych z kręgiem muzyki tradycyjnej i folkowej. Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych. Poprzez sięganie do zapomnianej praktyki wykonawczej, uwydatnianie tego, co w melodiach i pieśniach jest najpiękniejsze i uniwersalne, muzycy pragną przywrócić twórczości ludowej jej prawdziwą rangę i znaczenie, odczarowując zarazem utarty wizerunek kaszubskiej muzyki ludowej, kojarzonej głównie z zespołami folklorystycznymi. Zespół „Drëszë” jest finalistą konkursu Nowa Tradycja 2022 – Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia, laureatem III nagrody na Przeglądzie Kultury Ludowej Pomorza EtnoSwołowo 2022.

Wykonawcy:
Joanna Gostkowska – śpiew
Michał Mantaj – akordeon
Hubert Połoniewicz – baraban, perkusjonalia, gęśle gdańskie
Jakub Klemensiewicz – klarnet (gościnnie)

Witosława Frankowska – słowo o muzyce


Miejsce:
Siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
ul. Zamkowa 2a

Wstęp:
wolny


Źródło informacji:
– Facebook/post

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij