Przejdź do głównej zawartości strony

Serdecznie zapraszamy na koncert zespołu Krajka, który odbędzie się w cerkwi pw. św. Mikołaja w Hrebennem (powiat tomaszowski, gmina Lubycza Królewska) w sobotę, 23 września 2023 r., o godz. 17.


Koncert jest częścią muzycznej i fotograficznej podróży w poszukiwaniu portretów dawnego Roztocza, jako obszaru niegdyś o charakterze wielokulturowym. Jej celem będzie przybliżenie i popularyzacja wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Roztocza Wschodniego w jego materialnej, jak i niematerialnej postaci.

Nasza uwaga skupi się na fotografii – spuściźnie lubaczowskiego zakładu fotograficznego Bolesława Fariona, którego archiwum, zawierające 1200 zdjęć Roztocza i jego mieszkańców z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w., zostało w 2022 r. poddane konserwacji i digitalizacji oraz upublicznieniu na specjalnej stronie internetowej (www.archiwumfariona.pl). Zbiór fotografii obejmuje okres przemian kulturowych w kulturze wsi i małego miasteczka w płd.-wsch. Polsce. Z jednej strony jest to obraz rzeczywistości, mającej swe początki w XIX i 1. tercji XX w., z drugiej zaś obejmuje on przełamującą dawne schematy współczesność. Konfrontacja, a w zasadzie współistnienie tych dwóch światów widoczne jest zarówno w indywidualnych portretach mieszkańców, jak i widokach wielopokoleniowych rodzin, fotografowanych w trakcie codziennych zajęć domowych i prac rolnych, ale też w czasie świątecznym. Odnalezione fotografie są bezcenne nie tylko jako obiekt historyczny, czy jako źródło inspiracji kulturowej, ale również jako dziedzictwo aktywizujące pamięć lokalnej społeczności – osób starszych, rodzin, czy młodych mieszkańców nie znających tamtych czasów.

Nasza podróż do źródeł zakłada także udźwiękowienie „niemych” fotografii i wiązać się będzie z poszukiwaniem i interpretacją tradycji muzycznych Roztocza i ziemi lubaczowskiej, silnie zakorzenionych w wieloetnicznej kulturze ludowej i małomiasteczkowej. W naszym przekonaniu muzyka będzie idealnym dopełnieniem fotografii, pozwalającym na właściwe zrozumienie czasu minionego, tak życia codziennego, jak i świąt i obrzędów, które niegdyś skupiały mieszkańców wsi i miasteczek na Roztoczu Wschodnim. Do współpracy w tym zakresie zaprosiliśmy jedne z najważniejszych folkowych zespołów na Podkarpaciu – Krajkę z Przemyśla i Wernyhorę z Sanoka, które zagrają cykl czterech specjalnych koncertów w drewnianych obiektach sakralnych w czterech przygranicznych powiatach – jarosławskim, lubaczowskim, tomaszowskim i hrubieszowskim.


Krajka to zespół powstały z inicjatywy samych śpiewaków – wówczas uczniów pierwszych klas gimnazjum z ukraińskim językiem nauczania w Przemyślu. Jego kierowniczką artystyczną od samego początku jest Tatiana Nakonieczna. Dzisiaj grupa działa przy przemyskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce. W 2015 r. zespół nagrał swoją debiutancką płytę pt. „Krajka w Gościach. Od Sanu do Donu”, która została nagrodzona w konkursie Fonogram Źródeł 2015. Od tego czasu zespół pracuje nad repertuarem z regionu przemyskiego, roztoczańskiego, bojkowskiego i łemkowskiego rezultatem czego są dwie płyty: „Krajka. W domu” (2017 r.) oraz „Bywajcie zdrowi!” (2019 r.). Aktualnie Krajka koncentruje się na poszukiwaniach i opracowaniu materiału ukraińskich tradycji śpiewaczych z regionu Nadsania, który jest członkom i członkiniom zespołu najbliższy.


Miejsce:
Hrebenne, Cerkiew pw. św. Mikołaja

Wstęp:
wolny

Koncert odbywa się w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w ramach projektu pn. „Fotograficzne i muzyczne portrety dawnego Roztocza”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023, a także Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego.
Pełny program zaplanowanych wydarzeń można znaleźć pod linkiem: https://muzeumkresow.eu/muzyczna-i-fotograficzna-podroz…/

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij