Przejdź do głównej zawartości strony

Wyjątkowy koncert tradycyjnej muzyki z Polesia dedykowany obronie poleskich bagien, jezior i krajobrazu.

Wystąpią:
projekt Z POLESKIEJ ATLANTYDY (Atlantyda Poleska)
HAJDA BANDA / ГАЙДА БАНДА (Bielsk Podlaski/Warszawa)
HORYNA (Równe, UA)

wstęp wolny*


Polesie to unikalny w skali Europy region, zarówno pod względem bogactwa dawnej kultury jak i wyjątkowej przyrody.
Koncert dawnych pieśni i melodii tanecznych z obu stron Bugu – w dużym stopniu odzyskanych z niepamięci – dedykowany jest zachowaniu przyrodniczego bogactwa terenu objętego Międzynarodowym Rezerwatem Biosfery Polesie Zachodnie UNESCO.

Podczas koncertu usłyszymy m.in. liryczne i obrzędowe pieśni Polesia Lubelskiego i Wołyńskiego oraz dużą porcję muzyki tanecznej z polsko-ukraińsko-białoruskiego pogranicza.
Można tańczyć!

Koncert odbędzie się w Urszulinie, na terenie siedziby Poleskiego Parku Narodowego, wejście od ul. Chełmskiej.

Dlaczego „W obronie Polesia?”
Polesie to jedyna w swoim rodzaju mozaika torfowisk, jezior, pól, lasów i ostatnich dzikich rzek w Europie, ostoja setek zagrożonych wyginięciem zwierząt i roślin, którym zagrażają „rozwojowe” pomysły rodem z połowy XX wieku.
W dobie wymierania gatunków i narastających zmian klimatu, w naszej części świata objawiających się m.in. chronicznymi suszami, tereny podmokłe pełnią ogromną rolę „magazynu” wody i łagodzenia pogodowych ekstremów.

Przed koncertem, od 16.45, zapraszamy do udziału we wspólnym happeningu – wstęga w obronie Polesia – wzdłuż ul. Chełmskiej w Urszulinie.

Koncert jest częścią wydarzenia Karawana Rowerowa „W Obronie Polesia”

WYKONAWCY:
„Z POLESKIEJ ATLANTYDY”
Projekt jest próbą przywrócenia do praktyki muzycznej niemal zaginionej muzyki z nadbużańskiego Polesia: skrzypcowej muzyki tanecznej oraz dawnego repertuaru śpiewaczego. Starodawne, smyczkowe granie na Polesiu Lubelskim praktycznie zanikło tuż po II wojnie światowej – dużo szybciej niż w sąsiednich regionach skrzypkowie schowali się w cieniu instrumentów dętych i harmonii. Niemal nie ma też nagrań archiwalnych. „Atlantyda” to próba odzyskania brzmienia i repertuaru skrzypcowych kapel polskich, ukraińskich i mieszanych, które w latach 30 i 40. XX wieku ogrywały wesela i potańcówki w okolicach Włodawy czy Sosnowicy. Od 2020 roku przewodnikiem grupy skrzypcowej jest Edmund Brożek z Włodawy (ur. 1926), nestor poleskich muzykantów. Melodie pochodzą też z nielicznych zachowanych dokumentów dźwiękowych, odnalezionych w archiwach uniwersyteckich oraz rodzinnych zasobach.
Grupę tworzą muzycy od kilkunastu lat praktykujący muzykę taneczna polskiej wsi, uczniowie wielu wybitnych wiejskich wykonawców. Grupa zagra w składzie:
Mateusz Niwiński – skrzypce, Paula Kinaszewska – skrzypce, Piotr Herda – skrzypce, Jan Tarkowski – wiolonczela/basy, Bartłomiej Woźniak – bęben

Dawne, lokalne pieśni włodawskiego Polesia zaledwie w kilku wioskach przetrwały do czasów współczesnych w żywej pamięci i praktyce. Grupa śpiewacza bazuje w swojej pracy głównie na archiwalnych nagraniach śpiewu kobiet urodzonych na przełomie XIX i XX wieku oraz na spotkaniach z wybitnymi wiejskimi śpiewaczkami z pokolenia ich córek. Koncert obejmuje m.in pieśni weselne i liryczne oraz przyśpiewki. W tekstach spotykają się język polski z miejscową gwarą ukraińską. Program jest efektem kilkuletniej pracy badawczej i wykonawczej prowadzonej przez Agnieszkę Szokaluk. Zaśpiewają z nią Sylwia Jarmusz-Sokołowska, Zuzanna Sawińska

HAJDA BANDA / ГАЙДА БАНДА
Polsko-białoruski zespół wykonujący tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej. mają w repertuarze również melodie z okolic Włodawy. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności podczas warszawskiego Festiwalu „Nowa Tradycja”.
W Urszulinie grupa wystąpi w składzie:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy
Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa

HORYNA
Horyna” – to dawne słowo gwarowe, którym na Polesiu nazywano czerwona nitkę, jaką wyszywa się ozdobne obrzędowe ręczniki i odzież.
Zespół „Horyna” powstał w 1979 roku przy Uniwersytecie Humanistycznym w Równem. Od 1999 prowadzony jest przez Ludmiłę i Serhija Wostrikowych. Zespół prezentuje w autentycznym stylu folklor ukraińskiego Polesia poznany podczas badań terenowych: pieśni liryczne, tańce i śpiewy na różne momenty cyklu kalendarzowego (kolędy, szczodrywki, wesnianki, żniwne, weselne, „wodzenia kusta”,
Zespół jest laureatem festiwali w wielu krajach Europy.
W Urszulinie zaprezentuje program pieśni okresu przełomu wiosny i lata (kupalne, petriwskie, jagodne, borowe) oraz wielogłosowe pieśni liryczne.
Informacje o zespole, nagrania
http://muzykapolesia.net/…/%E2%80%9EHoryna%E2%80%9D+.html


Miejsce:
Urszulin

* Wstęp na koncert jest nieodpłatny. Prosimy jednak o przeznaczenie kilku złotych na pomoc dla uchodźców wojennych przebywających w zachodniej Ukrainie i w Polsce. Podczas koncertu zbierać będziemy trwałe produkty żywnościowe i higieniczne, które przekażemy za pośrednictwem organizacji pomocowych.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij