Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na kolejną wyprawę kolędniczą na Roztocze.
W programie warsztat i przygotowanie spektaklu kolędniczego oraz kolędowanie od domu do domu z Herodami, kozą i starodawnymi kolędami.


Dwa dni prób i przygotowań, dwa dni akcji.

W ramach prób:
-nauka tradycyjnych kolęd z Roztocza w miejscowych stylach wykonawczych
– budowa domowego spektaklu herodowego na bazie żywych i archiwalnych przekazów z zachodniego Roztocza
– indywidualne i grupowe ćwiczenia ruchowe, ruchowo-głosowe, praca nad interpretacją tekstu, wykorzystaniem maski, przedmiotu, kontaktem z widzem, z przestrzenią sceny- wiejskiej chaty i ze sobą nawzajem

Na roztoczański kolędniczy szlak wyruszamy corocznie od 2007 roku, a po innych okolicach tułaliśmy się dużo wcześniej. Nasze kolędowanie nie jest etnograficzną rekonstrukcją obrzędu. Jest żywą praktyką śpiewu, teatru, wędrówki. Realnymi odwiedzinami, spotkaniem i zabawą.

Okolica w której będziemy gościć – Roztocze Gorajskie, zwane też Pogórzem Fanfarskim – to wioski, w których latem i jesienią gramy do tańca w remizach i na fanfarowych dechach, śpiewamy w kościołach, przemierzamy z orkiestrową furą. Dawna muzyka brzmi tu wciąż mocno w lirycznym krajobrazie i rezonuje w sercach mieszkańców. A przetwory, wypieki i destylaty mają tam epickie.

Prowadzący:
Agnieszka Szokaluk – śpiew tradycyjny z Lubelszczyzny poznaje i praktykuje od dwóch dekad. Uczestniczka wielu projektów artystycznych, dokumentacyjnych i edukacyjnych (m.in Fundacja Muzyka Kresów; Studio In Crudo, MuzykaRoztocza.pl). Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty śpiewacze oraz podejmuje naukę i wspólne występy z wybitnymi śpiewaczkami z Roztocza i Polesia Lubelskiego. Zaprawiona w licznych kolędniczych bojach na terenach płaskich i górzystych.
Krzysztof Gorczyca – autor mnóstwa projektów artystycznych, badawczych i edukacyjnych związanych z muzyką tradycyjną, na Roztoczu znany jako pan Fanfara, lider i uczestnik niezliczonych wypraw kolędniczych w różnych regionach oraz rozlicznych warsztatów i efemerycznych przedsięwzięć z obszaru muzyki i teatru.


Termin:
4-8 stycznia 2023
Chłopków i okolice, Roztocze Gorajskie

Informacje oraz zgłoszenia:
Ilość miejsc ograniczona. Przyślij wiadomość („parę słów o sobie”) droga mailową [email protected]

Koszt:
220 zł/os. W ramach opłaty zapewnione jest zakwaterowanie w przytulnej agroturystyce. Wyżywienie samodzielne (do dyspozycji kuchnia)

Udział wiąże się z koniecznością wcześniejszego samodzielnego przyswojenia sporej ilości materiału.

Uwaga: dzieci na pokładzie. Posiadanie dzieci nie wyklucza z udziału 😉

„Zysk” z akcji kolędniczej przeznaczamy na wsparcie działań Towarzystwa dla Natury i Człowieka.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij