Przejdź do głównej zawartości strony

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić Państwa na pierwsze w tym roku wydarzenie kulturalno-handlowe pn. „Kiermasz Św. Józefa – Patrona Krakowa”, organizowane na Małym Rynku w Krakowie w dniach 17–26.03.2023r.

Kiermasz Św. Józefa – Patrona Krakowa kolejny raz umożliwi zarówno krakowianom, jaki turystom przybyłym do stolicy Małopolski kontakt z kulturą tradycyjną, zarówno w jej aspekcie rękodzielniczym jak i artystycznym. Niezmiennie udowadniamy tym samym, że jest ona ciągle żywa i atrakcyjna, angażująca kolejne pokolenia, które dostrzegają siłę tradycji i ciągłości, jednocześnie twórczo interpretując nasze niematerialne dziedzictwo.

Nasze targi i kiermasze koncentrują się przede wszystkim na prezentacji rękodzieła i rzemiosła artystycznego, a co za tym idzie zdecydowana większość stoisk podczas trwania marcowego kiermaszu zostanie udostępniona właśnie rękodzielnikom i rzemieślnikom.

Współpracujemy na stałe z tradycyjnymi rzemieślnikami oraz rękodzielnikami, którzy kultywują techniki wytwórcze przekazywane z pokolenia na pokolenie, więc na naszych stoiskach będzie można kupić tradycyjne zabawki (zabawkarstwo żywiecko-suskie), wyroby kowalskie, wycinankę łowicką, różnego rodzaju hafty oraz wyroby wykonane i ozdobione za pomocą tradycyjnych technik koronkarskich. Pojawi się również ceramika bolesławiecka, autorska odzież, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, artystyczna biżuteria.

Części handlowej towarzyszyć będzie program artystyczny. Wybierając zespoły, które wystąpią na naszej scenie chcieliśmy powrócić do naszych korzeni i tradycji. Artyści, którzy zagrają i zaśpiewają podczas Kiermaszu poświęcili się tradycyjnej muzyce ludowej z różnych regionów Polski. Melodie, które usłyszymy na Małym Rynku pochodzą z samego serca polskiej (i nie tylko) tradycji.

Artyści tworząc programy swoich koncertów sięgnęli do źródeł – zapisów z XIX wieku i początków XX wieku, badań terenowych czy archiwalnych nagrań. Dzięki nim publiczność może usłyszeć piękno i różnorodność tradycyjnych melodii i piosenek, niejednokrotnie wzbogaconych o autorskie aranżacji, łączące osobistą interpretację z szacunkiem do tradycji. Widzowie uczestniczący w naszych koncertach będą mieli niepowtarzalną możliwość zobaczenia na żywo tradycyjnych instrumentów, jak bałabajka, heligonka, okaryna czy dudy.

Program uzupełni również występ współpracującego z nami na stałe Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który zaprezentuje polskie i zagraniczne tańce tradycyjne.

Organizator/Miejsce:
IMAGO Centrum Sztuki Ludowej
ul. Słowiańska 3, 31-141 Kraków

Patronami Honorowymi wydarzenia są:
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto Tomasz Daros


Źródło informacji:
– imagokrakow.pl
– Facebook/post

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij