Przejdź do głównej zawartości strony

W ramach Jarmarku Świętej Cecylii, towarzyszącemu 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem działać będzie po raz trzeci Otwarta Pracownia Instrumentów. W dniach 22–26 sierpnia w godzinach 12–19 z radością zapraszamy do namiotu, w którym codziennie działać będzie kilkunastu Twórców Instrumentów, którzy zapowiedzieli swój udział.

Przybędą z całej Polski, ale też z pobliskiej Słowacji i Ukrainy, co szczególnie cieszy w tych niełatwych czasach. Dzięki nim będzie można zobaczyć i posłuchać dobrze ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich.

Wśród nich pojawią się:
dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, końcówki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, nyckelharpa, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, buzuki, złóbcoki, skrzypce, heligonka, akordeon, gitara modułowa, czelesta i wiele innych.

Na instrumentach będzie można nie tylko zagrać ale też wdrożyć się w tajniki prac nad nimi podczas trwających całe dnie prezentacji Twórców. Obecność tylu znamienitych majstrów pozwoli też z pewnością na specjalistyczne konsultacje i błyskawiczne akcje ratownicze jeśli by tylko zaszła taka konieczność…

Poszukując idealnej formuły dla naszej Pracowni, kierujemy uwagę ku dawnym manufakturom kierowanym przez mistrzów w swoim fachu.. Tam pod ich okiem wychowywały się całe pokolenia twórców. Co ważne, wiernie odtwarzano tam tradycje, ale też było miejsce na przebłysk geniuszu, na odkrycia. Ramię w ramię, pracowało równocześnie kilku, kilkunastu zakochanych w swym fachu ludzi. Czasem można było wejść do takiej manufaktury a czasem zamknięte drzwi chroniły dostępu do bezcennych tajemnic

Zapraszamy! Taka okazja nie powtarza się często. Wejdź pod dach Pracowni, przynieś swój instrument do konsultacji albo naprawy, spaceruj wśród powstających na Twych oczach instrumentów, nieznanych narzędzi i wiórów. Zadaj milion pytań, albo ani jednego, patrz, słuchaj i zastanawiaj się, czy nie jest to przygoda dla Ciebie…

Gospodarzem Jarmarku Instrumentów będą Piotr i Dorota Piszczatowscy, twórcy strony www.targowiskoinstrumentow.pl i pełen pasji podhalański muzykant Jan Michałczak.


Miejsce:
Zakopane, Dolna Rówień Krupowa

Organizator:
Targowisko Instrumentów


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij