Przejdź do głównej zawartości strony

 Грайбери / Hraybery  
repertuar zespołu to głównie utwory taneczne (kozackie, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych nagrań zrealizowanych przez ukraińskich badaczy na ziemiach ukraińskich. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców i Żydów.
Członkowie zespołu grają na trzech tradycyjnych instrumentach; skrzypce, drugie skrzypce, cymbały i nierzadko bęben/bas. W XIX wieku zespoły w tym składzie cieszyły się popularnością zarówno w miastach, jak i na wsiach, o czym świadczyły wspomnienia wykonawców, od których pochodzi zebrany materiał.
Zespół występował na festiwalach w Polsce, a tego lata na festiwalu w Rudolstadcie i Donaufest w Deggendrofie w Niemczech.

Kapela Małe Piwko  
zespół składa się z trójki doświadczonych muzyków od lat grających w wielu projektach z pogranicza muzyki tradycyjnej oraz folk. Zespół stara się jak najwierniej odtwarzać charakter przedwojennych kapel dlatego gra w archaicznym składzie: skrzypce, basetla, gitara, baraban i śpiew. W czasie koncertu można usłyszeć takie szlagiery jak sentymentalny walc „Bal na Gnojnej”, krwawe „Tango Apaszowskie”, skoczne foxtroty „Ach te Rumunki!” i „Ty masz dla mnie coś”, miłosne „Tango Stachu” czy rzewna „La Paloma”, ale też wiejskie transowe oberki, szybkie polki, skoczne krakowiaki i charakterystyczne chodzone z regionu dawnej Galicji. Zespół obgrywa głównie potańcówki z muzyką na żywo w ramach Domu Tańca Kraków, koncertował do tej pory między innymi w Piwnicy pod Baranami, Jazz Like That oraz wielokrotnie na Krakowskim Rynku.
– – –
Skład:
Maria Stępień – skrzypce
Katarzyna Chodoń – śpiew, baraban


Miejsce:
Klub Strefa
ul. św. Tomasza 31, Kraków

W ramach cyklu:
Kijów_Kraków | scena muzyki ukraińskiej

Wstęp:
30/40 zł

Przedsprzedaż online:
https://www.kupbilecik.pl/


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij