Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu podsumowującym projekt „Hejtki – idę na wieś”.

Dlaczego nazwałyśmy nasz projekt: „Hejtki – idę na wieś!”? Słowo „hejtki” jest w Omięcinie używane do dziś i wiąże się z określeniem odwiedzin sąsiedzkich: „No tak, poszła na hejtki!”.

Reprezentujemy Fundację PEONIA im. Ludwika Młokosiewicza, która zajmuje się promowaniem lokalnego dziedzictwa poprzez działania artystyczne. Poprzez sztukę i ożywianie regionalnych tradycji wspieramy miejscową społeczność. Nasze działanie ma charakter cykliczny, co roku organizujemy w Omięcinie, w zaadaptowanej przez nas starej chałupie spotkania i akcje artystyczne tworząc rodzaj świetlico-galerii i lokalnego domu kultury.

W tegorocznym działaniu skupiłyśmy się na stworzeniu makatek zainspirowanych historiami rodzinnymi, opowiedzianymi przez uczestniczki naszych warsztatów. Makatki powstały w prawie zapomnianej dzisiaj, a kiedyś bardzo popularnej, technice batiku. Ich dopełnieniem są animowane video-kolaże stworzone na bazie fotografii mieszkańców Omięcina. Zaprezentujemy również historię słynnego lokalnego skrzypka – Gustyna Szymańskiego. Na koniec zaprosimy na koncert muzyki tradycyjnej, inspirowanej dorobkiem Gustyna.

Chodźcie z nami na hejtki!

15:00
„Hejtki – idę na wieś” – plenerowa prezentacja video-kolaży Piotra Piasty, inspirowanych opowieściami omięcińskich kobiet, z muzyczną oprawą Katarzyny Zedel

17:00
„Makatki omięcińskie” – otwarcie wystawy prac stworzonych w ramach warsztatów batiku, prowadzonych przez Martę Łabęcką i Joannę Dziewanowską-Stefańczyk

18:00
„Augustyn Szymański z Omięcina – skrzypek wszechstronny” – opowieść słowna i obraz video Andrzeja Bieńkowskiego

19:00
„Muzyki Gustyna” – potańcówka z kapelą Katarzyny Zedel i gośćmi


Miejsce:
Omięcin (koło Szydłowca)
Chałupa u Franków, Omięcin 17

Wstęp:
wolny

Prosimy o parkowanie tylko w wyznaczonym miejscu (zapewniamy przestronny parking).
Więcej o naszej działalności można przeczytać na stronie: https://www.fundacjapeonia.com/
Autorzy wydarzenia:
Marta Łabęcka, Joanna Dziewanowska-Stefańczyk, Patrycja Rozłucka-Wasik, Piotr Piasta, Katarzyna Zedel.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij