Przejdź do głównej zawartości strony

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na rodzinne warsztaty kolędnicze z Kapelą Butrynów.

Spotkanie poświęcone będzie dawnym tradycjom kolędniczym okresu Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów wykonamy tradycyjne atrybuty kolędnicze spotykane na Lubelszczyźnie: kozę oraz gwiazdę. Ponadto przyjrzymy się mniej znanym współcześnie formom kolędowania np. z szopką czy Herodami.

Nauczymy się także tradycyjnych kolęd i pastorałek z Roztocza oraz pogranicza polsko-ukraińskiego, które kapela Butrynów ma w swoim repertuarze.


Kapela Butrynów
Rodzinna kapela kontynuująca bogate, muzyczne tradycje Roztocza i Ziemi Janowskiej. Są samoukami, grającymi w zgodzie z lokalnym stylem do tańca i posłuchu, na rodzinnych uroczystościach jak i wielkich koncertach i festiwalach. Lider kapeli, Zbigniew Butryn przez kilkanaście lat grał w legendarnej kapeli braci Dudków ze Zdziłowic, od których bezpośrednio przejął repertuar, przekazując go później synowi Krzysztofowi. W latach 90. XX w. podjął się również rekonstrukcji suki biłgorajskiej (kocudzkiej) oraz odtworzenia sposobu gry na niej. Oprócz ludowych ballad, kołysanek, pieśni sierocych czy dziadowskich, repertuar zespołu stanowią także „ordynackie nuty” czyli podróżniaki, siarczyste oberki, krowiarze i skoczne polki. Członkowie kapeli są inicjatorami, organizatorami i uczestnikami licznych projektów edukacyjno-artystycznych związanych z muzyką i kulturą tradycyjną Lubelszczyzny, w szczególności regionu Roztocza Zachodniego m.in. Szkoła Suki Biłgorajskiej, Roztoczańska Szkoła Tradycji, Festiwal „Na rozstajnych drogach” czy EtnoWakacje. Od kilku lat przywracają do życia rodzinną tradycję kolędowania z szopką.


Warsztaty dla dzieci (6+) wraz z opiekunami.

Koszt:
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zapisy:
Obowiązują zapisy wyłącznie telefonicznie: 81 532 37 45
Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce:
Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14, Lublin (wejście od ul. Ku Farze)

Organizator:
Stowarzyszenie Twórców Ludowych

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Kultury


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij