Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na bezpłatny festiwal w sercu Warszawy! Z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy na warszawskie Krakowskie Przedmieście!

11 listopada już po raz szósty będziemy wspólnie świętować podczas Festiwalu Niepodległa. Czekają na Was koncerty znanych artystów, parady taneczne, pokazy i lekcje tańców polskich, teatrzyki i warsztaty dla najmłodszych, pokazy dam w strojach z epoki i przejazdy zabytkowych samochodów. Jak co roku zatańczymy też razem poloneza!

Wydarzenie odbywać się będzie na Krakowskim Przedmieściu oraz pobliskich dziedzińcach Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz w galerii „Okno na Kulturę”.
Podczas trwania festiwalu na Krakowskim Przedmieściu dystrybuowany będzie bezpłatny Kurjer Niepodległości – jak co roku w stylizowanej gazecie festiwalowej będzie można znaleźć program festiwalu.

godz. 14:00-20:00

Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają dla Was gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek.

godz. 13:00-18:00

Akademia Sztuk Pięknych po raz kolejny stanie się dziecięcym centrum wszechświata! Na dzieci czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty. Najmłodszych uczestników animować będą kultowe postacie z bajek, a na scenie nie zabraknie również sztuczek magicznych.

Na najmłodszych czekać będzie również Strefa Pałac Saski Dzieciom, w której odbywać się będą warsztaty i ścieżki edukacyjne. Tematem przewodnim będzie polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla.

Ń Ó
godz. 13:00-19:00

Jak tańczy się w różnych regionach Polski? Tego dowiecie się (i nauczycie!) na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny.

Ó
godz. 13:00-20:00

W Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich będą odbywały się pokazy filmów VR: MS Piłsudski – podwodna misja”, “Dża-Dża”, “Nie kochać w taką noc” oraz „Kino”.

Ł Ś
Godz. 13:00 – 20:00
Balkon w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, od strony Kościoła Sióstr Wizytek

To wyjątkowa szansa na podróż w czasie: co godzinę z balkonu w Pałacu Tyszkiewiczów Potockich (od strony kościoła Sióstr Wizytek) przemówią do nas Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty!

Ó
W godz. 14:00 – 19:00

W kilku lokalizacjach – przy hotelu Raffles-Europejski na rogu ul. Ossolińskich, na schodkach na rogu ul. Królewskiej Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, na placu przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 – zabrzmią takie zespoły jak: All Dęte Brass Band, Golden Collective Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band oraz Brass Federacja.

Ś

Godz. 14:00
Start z bramy głównej UW w kierunku MKiDN

Parada na dobry początek festiwalu rozpocznie się z placu przy Kościele Sióstr Wizytek. Na jej czele pójdzie dyrygent Grzegorz Marecki, a za nim muzycy, paradne bicykle, panie z grupy rekonstrukcyjno-historycznej Bluszcz, Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka oraz zabytkowe automobile z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

ó
Co około godzinę od 14:20 do 18:20
Start z Placu Wizytek w kierunku MKiDN

Stare automobile z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach będą stały na placu przy Kościele Sióstr Wizytek, jednak o wyznaczonych godzinach auta ruszą w dostojną paradę w stronę pomnika Kopernika, gdzie zawrócą, by potem skierować się pod gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i finalnie wrócić na plac przy Wizytkach.

Co około godzinę od 14:20 do 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego

Grupa Żywy Teatr, teatr aktorów na szczudłach w biało-czerwonych kostiumach przejdzie Krakowskim Przedmieściem z flagami Polski.

Co półtorej godziny od 15:00 do 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego

Z bramy Uniwersytetu Warszawskiego wyruszą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka”. Pary tancerzy przejdą w kierunku Hotelu Bristol, my zaś zachęcamy do dołączenia się i wspólnego odtańczenia Poloneza!

ę ł ś ń “ ”
Co półtorej godziny od 14:20 do 17:30
Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego

W wyznaczonej strefie przed budynkiem Uniwersytetu Warszawskiego młodzi tancerze zaprezentują tańce polskie w żywiołowym wykonaniu.

Co godzinę od 14:20 do 17:20
Start z Placu Wizytek

Wyjątkowa parada z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej BLUSZCZ i panowie z G.R.H. Grenadiere przejdzie ulicą Krakowskie Przedmieście prezentując modę retro oraz rowery i motocykle z epoki.

W godz. 14:40 – 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku MKiDN

Porywające Olek Orkiestra Dęta oraz Młodzieżowa Orkiestra Echo Gór z Kasinki Małej ruszą z małego dziedzińca UW przez bramę główną na Krakowskie Przedmieście, przejdą w kierunku ulicy Nowy Świat okrążą pomnik Mikołaja Kopernika, a następnie wrócą na teren UW.

ł
Godz. 19:00
Start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek

Z Placu Wizytek wyrusza zabytkowe samochody i bicykle, a tuż za nimi panie z GRH BLUSZCZ, dyrygent Grzegorz Marecki, muzycy i wykonawcy. Na końcu parady finałowej tancerze tańczyć będą poloneza zapraszając warszawiaków do wspólnego tańczenia.

“ Ę”
Godz. 13:00 – 21:00
Galeria „Okno na Kulturę”, Krakowskie Przedmieście 17

W “Oknie na Kulturę” Muzeum Historii Polski zaprezentuje filmy historyczne w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, pt. “Powstali 1863” oraz “Żywe pomniki”. Obejrzeć będzie można również wystawę strojów z epoki. Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Ł
Co godzinę od 13:00 do 17:00

Do wyboru uczestników Pałac Saski przygotował dwie ścieżki tematyczne:
Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim (start: Hotel Bristol lub skrzyżowanie Królewska/Marszałkowska) oraz Spacer z Fryderykiem Chopinem (start: fontanna w Ogrodzie Saskim lub pomnik Kopernika).

Ł
W dniach 10 – 12 listopada
Przy kościele Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (między Pałacem Prezydenckim a pomnikiem Adama Mickiewicza)

Multimedialny spektakl umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentuje historie wybitnych Polek i Polaków.

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij