Przejdź do głównej zawartości strony

W ramach Festiwalu NiedalEKO: Ziemia serdecznie zapraszamy Was do udziału w Dożynkach na Jazdowie.

Na wydarzenie składają się warsztaty pieśni żniwnych, koncert muzyki tradycyjnej oraz piknik „pod nawłocią”, podczas którego będzie można skosztować dań z nawłocią kanadyjską i tym samym dosłownie pożreć „chwasta”, który rozpanoszył się agresywnie na naszych rodzimych łąkach, polach i działkach.


Szczegóły imprezy:
Godz. 13:00-15:00 – warsztaty pieśni żniwnych i okazjonalnych przyśpiewek na melodie z Radomskiego, prowadzenie Maria Siwiec z akompaniamentem i wsparciem Katarzyny Zedel

Godz. 16:00-18:00 – koncert „Na okrężne” w wykonaniu Marii Siwiec, Katarzyny Zedel, Katarzyny Rosik i Marty Domachowskiej.

Muzyce będzie towarzyszyć piknik, podczas którego będziecie mogli wziąć udział w degustacji dań wegańskich i wegetariańskich, przygotowanych z sezonowych płodów ziemi. Osoby zainteresowane zachęcamy do przyniesienia własnych naczyń (np. słoików) i sztućców, oraz kocyków.

Warsztaty poświęcone będą tradycyjnym pieśniom żniwnym, które mogły być śpiewane podczas wicia wieńca żniwnego oraz celebrowania dożynek w Radomskim. Powtarzającym się motywem w tych pieśniach są zakończone żniwa i spodziewana w zamian za to nagroda w postaci poczęstunku i zabawy. Podczas warsztatów poruszymy również temat wicia wieńca, jego elementów i ich obrzędowego znaczenia a także jego przeznaczenia. Warsztaty poprowadzi Maria Siwiec z Gałek (Radomskie), jedna z najlepszych śpiewaczek i kontynuatorek tradycji ludowych, z towarzyszeniem skrzypaczki Katarzyny Zedel. Uczestnicy warsztatów zaproszeni są również do udziału w części koncertowej.

Tematem koncertu „Na okrężne” będą pieśni żniwne i okazjonalne przyśpiewki z repertuaru Marii Siwiec. W Radomskim obchodzone święto z okazji zakończenia prac polowych zwano okrężnem (od obrzędowego okrążania pól po żniwach). W pieśniach zawarte są motywy proszalne do Stwórcy, marzenia młodych dziewcząt, strudzonych pracą w polu, o łatwym i przyjemnym życiu w mieście, o dobrym gospodarzeniu. Przyśpiewki, czyli krótkie dwuwersowe teksty rymowane, mają charakter chwalebny lub prześmiewczy i są dedykowane osobom pełniącym konkretne funkcje, np.: dziedzicom i ich rodzinie, księdzu, ekonomowi czy żniwiarkom.


Miejsce:
Rotacyjny Dom Kultury
Jazdów 3/18, Warszawa

Wstęp:
wolny

Na warsztaty obowiązują zapisy:
[email protected]
W tytule wiadomości prosimy o wpisanie treści: „Warsztaty pieśni żniwnych”


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij