Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na festiwal im. Józefa Maślanki, słynnego muzyka i budowniczego instrumentów, laureata Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Pochodzący z Żabnicy Józef Maślanka był niezwykłym artystą i wizjonerem, twórcą tradycyjnych instrumentów muzycznych – m.in. piszczałek, dud, skrzypiec. Znany był też z licznych muzycznych „wynalazków” – innowacje, które wprowadzał w instrumentach, do dziś budzą żywe zainteresowanie muzykologów. Jednak najbliższe Jego sercu były trombity i rogi pasterskie, na których nie raz grał na szczycie Hali Boraczej, aby upamiętnić dawną kulturę pasterską. Przez wiele lat związany był z RZPiT Pilsko z Żywca oraz ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, z którym koncertował na wszystkich kontynentach świata.

Festiwal upamiętniać będzie Józefa Maślankę oraz idee przyświecające jego twórczości: podtrzymywanie zanikających tradycji muzycznych, wskrzeszanie dawnych technik budowy instrumentów muzycznych oraz poszukiwanie nowych środków wyrazu w tradycyjnej kulturze muzycznej Beskidu Żywieckiego.

Od godziny 14.00 odbywać się będą:
– warsztaty budowy instrumentów pasterskich
– kiermasz instrumentów
– wystawa twórczości Józefa Maślanki
– prezentacje beskidzkich instrumentów muzycznych
– koncerty kapel tradycyjnych

17.00 Skład Niearchaiczny
18.30 Koncert Trombit
19.00 Psio Crewni – koncert przyjaciół Józefa Maślanki
20.00 Prezentacja filmu „Czyściutkie C. Rzecz o Józefie Maślance”


Miejsce:
Schronisko PTTK na Hali Boraczej
Węgierska Górka, woj. Śląskie

Wstęp:
wolny

Organizator:
Fundacja 9sił

Partnerzy:
Fundacja Energia Społeczna, OPG Węgierska Górka, Schronisko Górskie PTTK na Hali Boraczej
Projekt współfinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach
programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja 2022

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij