Przejdź do głównej zawartości strony
Bęben obręczowy z Polski – lekcja pierwsza
Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda / Гайда Банда.

Jednomembranowy bęben obręczowy obecny jest w różnych formach na wszystkich kontynentach globu od setek lat. W Europie Wschodniej, obok unikalnej budowy instrumentu, przyjęła się także charakterystyczna technika gry na tym instrumencie, wykorzystująca zarówno drewnianą pałkę jak i dłoń. Instrument, choć wyparty z tradycyjnej praktyki wykonawczej po II Wojnie Światowej przez zestawy perkusyjne, barabany i tamburyny, powraca na sceny dzięki zespołom folkowym i grupom rekonstruującym dawną polską muzykę wiejską.
Na zajęciach nauczymy się podstawowych technik gry na instrumencie a także kilku układów rytmicznych towarzyszących tradycyjnym polskim tańcom trójmiarowym. Uczestnicy zajęć poznają także ćwiczenia rozgrzewkowe i indywidualne techniki samodoskonalenia gry.

Mateusz Dobrowolski
Muzykant, animator kultury, dziennikarz. Od 2010 roku gra na tradycyjnym wschodnioeuropejskim bębnie obręczowym. Laureat II nagrody na organizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Turnieju Muzyków Prawdziwych 2022 jako solista-instrumentalista. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Występował m.in. w ukraińskim trio US Orchestra, z kolektywem terenNowy (muzyka improwizowana), grupą R.U.T.A. (hardcore punk) i Kapelą Piotra Kaznowskiego. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram – instagram.com/mat.dobro


Wymagania:
– własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny; limitowana możliwość wypożyczenia bębna u prowadzącego na czas trwania zajęć)
–  ochota i determinacja
– wiek uczestników: 16-116 lat

Kiedy:
24 marca godz. 11:30 – 14:00

Gdzie:
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / Music Cafe Szpulka

maksymalna liczba uczestników:
12 osób;

wypożyczenie bębna na zajęcia
+ 20 zł

Koszt:
66 zł

Zapisy:
[email protected] do 29 lutego 2024.
Uwaga! Przy zapisie należy zaznaczyć czy posiadacie swój instrument czy chcecie go wypożyczyć.


Więcej/źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij