Przejdź do głównej zawartości strony

Albumy, pojedyncze zdjęcia, negatywy w rolkach, czasem nawet szklane fotografie. Jak je zbierać? Kogo pytać, o co pytać i po co? Jak uporządkować i zabezpieczyć, by nie niszczały? Jak opisywać zdjęcia i dobrze skanować? Co zrobić z fotografią zakurzoną, popękaną i cienką jak skrzydło motyla? Zapraszamy na warsztaty pod nazwą „Domowe archiwum fotografii”.

„Zdjęcia są dla nas ważne z powodów sentymentalnych, dla historii rodzinnych, stanowią źródło wiedzy o minionym. Ze zdjęć można wiele wyczytać, śledząc przez lupkę każdy fragment, rozpoznając miejsca, okoliczności, ludzi. I pytając tych, którzy o zdjęciu potrafią jeszcze więcej opowiedzieć – bo pamięć ulotna i historie umykają. O tym właśnie będzie spotkanie, ale też o tym, co mnie kręci w starych zdjęciach. Najbardziej tych czarno-białych, często zniszczonych okrutnie, że trzeba użyć wyobraźni, by coś zobaczyć. I wcale nie te mnie poruszają, które wystudiowano w atelier fotograficznym. One są zwykle znakomite technicznie, dobrze zakomponowane, na tekturkach. Uwielbiam te robione przez amatorów, często bezimiennych. Fotografowali świat codzienności, pracy, nieoficjalne sytuacje podczas obrzędów, uroczystości rodzinnych i towarzyskich. Wiele z nich można „odczytać”, bo czasem jedno zdjęcie to cała opowieść… Ale też charakterystyczne na Lubelszczyźnie zdjęcia zbiorowe, takie też występują w Ukrainie, Białorusi. W Polsce Centralnej nie – widać ludzie nie identyfikowali się tak z sąsiadami. No i wiele, wiele zdjęć orkiestr dętych – bo wiejska muzyka to temat główny w naszych zbiorach – Archiwum Muzyki Wiejskiej.”

Małgorzata Bieńkowska


Warsztat prowadzi Małgorzata Bieńkowska – graficzka, współtwórczyni kolekcji Archiwum Muzyki Wiejskiej. Wspólnie z mężem, Andrzejem Bieńkowskim, dokumentuje tradycyjną muzykę wiejską, archiwizuje i udostępnia zbiory fotograficzne, nagrania, filmy. Prowadzi Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona.


Informacje praktyczne
Kiedy: 8 października 2022 r., godz. 11.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: https://forms.gle/KbVcJ5mCQN77H8Yf8
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizator:
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński i Warsztaty Kultury
Warsztaty Kultury

Projekt realizowany w ramach działań Pracowni ds. Kultury Tradycyjnej w Warsztatach Kultury w Lublinie.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij