Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na chodzenie z kozą, czyli tradycyjny kujawski pochód maszkar przeniesiony do miasta i do naszych czasów.

Wzorujemy się na opisach tych wydarzeń, kiedy to wieś miała swoje piękne zwyczaje, tańce, śpiewy, stroje i oczywiście wierzenia i przesądy. Kiedyś pochód miał znaczenie mistyczne, a dziś nie odzwierciedlamy dokładnie tego, co działo się w tamtych czasach, ale przez czytanie, opowiadanie i odgrywanie scenek, staramy się zainteresować wszystkich naszą pasją i zachować te tradycje od zapomnienia.

Warto przygotować się odpowiednio do pochodu i zapewnić sobie odpowiedni strój. Widzów (może grających lub śpiewających) również zapraszamy. W końcu na wsiach też ludzie z domów wychodzili, aby zobaczyć, któż to tym razem „się wygłupia”, a dokładniej, które panny koza odwiedzi. Bo trzeba mieć na uwadze, że wtedy to już od Tłustego czwartku młodzi mężczyźni się przebierali i chodzili od domu do domu figlując, śpiewając, zachęcając do wspólnej zabawy i oczywiście zbierając datki na wtorkową imprezę.

W orszaku miejsce znajdzie: niedźwiedź kudłaty, koń zębaty, bocian skrzydlaty, Żyd brodaty, żołnierz wąsaty, dziad garbaty, diabeł rogaty a ponadto śmierć-kostucha, Siora (przekupa), młoda para, kominiarz, cygan i wiele innych. Niektóre postacie miały zapewnić obfitość w nowym roku i ożywić przyrodę po zimie (bocian, koń i niedźwiedź) inne wykazywały dwoistość – “dziad na babie” oraz ”żywy na umarłym” – obrazująca triumf życia nad śmiercią.

Inne Wasze pomysły na przebranie również bardzo mile widziane  Przybywajcie na chodzony z kozą. Niech będzie barwnie, wesoło i głośno. Kiedyś wspomagając się rekwizytami, dzwonkami i oczywiście muzyką – wierzono, że hałas przegania złe moce.

Warto wiedzieć, że „Kujawska koza” jest uznawana za fenomen kulturowy w skali Polski i w 2020 roku obrzęd został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sport.

Wydarzenie jest częścią (multi)podkoziołka 2024
https://fb.me/e/3gT4EzBgP

Początek:
Toruń, Stary Rynek
pod pomnikiem Flisaka
o godz. 12.00

Organizator:
n obrotów

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie/Chodzonyzkoza
– Facebook/wydarzenie/Ostatki na ludowo
– Facebook/wydarzenie/W sieci mazurka: KRZYWE RYTMY, KRZYWE DŹWIĘKI 
– Facebook/wydarzenie/pienie k’tradycji
– Facebook/wydarzenie/Na podkoziołek trzeba
– Facebook/wydarzenie/(multi)podkoziołek 2024

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij