Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na premierę on-line naszej najnowszej publikacji. Płyta w wersji fizycznej będzie do kupienia u naszych partnerów już niebawem.


Jak mogła brzmieć muzyka łowickiej wsi w czasach opisanych przez Władysława Reymonta w powieści “Chłopi” ? Wykorzystując naszą wiedzę, doświadczenie i nagrania archiwalne, postanowiliśmy odtworzyć fragmenty wesela Boryny i zilustrować reymontowską narrację. Czy przełożona na współczesny język, wierna dawnym brzmieniom muzyka może zainteresować dzisiejszych słuchaczy?

Punkt styczny Chłopów i niniejszej płyty stanowi wesele – najpełniejsze i najbogatsze w zjawiska muzyczne wydarzenie dawnej wsi, w którym jak w soczewce skupia się cała lokalna kultura muzyczna, symboliczna i obyczajowa. Utrwalone przez Władysława Reymonta wesele Jagny i Macieja, jakkolwiek będące fikcją literacką, datować możemy na podstawie opisanych wydarzeń towarzyszących między końcem lat 70. XIX wieku, a pierwszą dekadą wieku XX. Te ramy czasowe znakomicie ujmują dwa opisy wiejskich wesel Księżaków – Oskara Kolberga1 oraz Henryka Świątkowskiego2 – które są dla tej płyty istotne. Repertuar pochodzi głównie z nagrań archiwalnych, dokumentujących wykonania i repertuar mieszkańców interesującego nas regionu z pierwszej połowy XX wieku. [dr hab. Tomasz Nowak]

Na płycie usłyszymy: kapelę Kożuch, kapelę Napięcie, Różę Martynę Grabowską oraz Joannę Skowrońską.


Wydawca:
fundacja Muzyka Zakorzeniona

Publikacja współfinansowana ze środków pochodzących z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Powiatu Łowickiego.

Patronat honorowy:
Zarząd Powiatu Łowickiego

Patronat:
Łódzki Dom Kultury

Za pomoc w realizacji płyty dziękujemy Jackowi Wiśniewskiemu, dyrektorowi Łódzkiego Domu Kultury.

Zdjęcie użyte jako nagłówek wydarzenia pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego.


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij