Przejdź do głównej zawartości strony

„Będę dźwięczny!” to cykl zajęć w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej poświęconych doskonaleniu śpiewu lub gry na instrumencie.

Wszystkich miłośników nietypowych perkusjonaliów i pasjonatów rytmów mazurkowych zapraszamy na warsztaty gry na basach. W planach – trochę praktyki, trochę teorii, trochę historii. Przyjrzymy się budowie tego instrumentu, poznamy różne style basowania stosowane przez muzykantów z regionów radomskiego, opoczyńskiego i rawskiego (także spróbujemy się ich nauczyć). Porozmawiamy też o obyczajach i praktykach związanych z wiejskim basowaniem.

Przede wszystkim jednak uczestnicy warsztatów będą mogli się przekonać, jak fajnie jest grać na basach! I że gra na nich nie jest wcale taka trudna jak mogłoby się wydawać. Oraz, że nie jest również tak łatwa, jak mogłoby się wydawać.

Będzie miło jeżeli przyniesiecie własny instrument:
może to być wiolonczela dowolnych rozmiarów. A jeżeli ktoś dysponuje basami to tym bardziej! Na warsztatach będą również wolne instrumenty dla osób które przyjdą bez nich. Ponieważ jednak basy są rzadko spotykane i trudne do zdobycia, to nie będzie tych wolnych instrumentów dużo.

JOANNA STRELNIK – skrzypistka, basistka i barabanistka. Pochodzi z Białaczowa w powiecie opoczyńskim, obecnie mieszka w Warszawie. Przygodę z basowaniem zaczęła w Kapeli Niwińskich. Nabierała doświadczenia, towarzysząc wiejskim mistrzom skrzypiec. Przez kilka lat była stałą basistką w kapeli Tadeusza Jedynaka, skrzypka z Przystałowic Małych. Basowała też regularnie innemu mistrzowi muzyki radomskiej, Piotrowi Gacy. Występowała też okazjonalnie innymi wiejskimi skrzypkami (np. z Janem Kmitą, Piotrem Sikorą, Tadeuszem Mocarskim, Stanisławem Wolskim czy Stefanem Nowaczkiem). Prowadziła warsztaty z gry na basach na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata Koordynowała też i współorganizowała warsztaty z ostatnim żyjącym basistą z okolic Rzeczycy, Franciszkiem Miniakiem (ur. 1930), odbywające się w Sierzchowach, w skansenie Sochowa Zagroda. Razem z mężem Stanisławem prowadzi kapelę Zwykli Ludzie, grając muzykę z okolic Opoczna i Przysuchy. Oboje kolekcjonują też stare instrumenty wiejskie – głównym elementem kolekcji są oczywiście basy.


Terminy:
14–15 LIS 2022
PONIEDZIAŁEK
18:00–20:00
WTOREK
18:00–21:00

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Koszty:
50 PLN
Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Formularz zgłoszeniowy:
https://forms.gle/Mdm72BFCvzK9ymiS6

Organizator:
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Dom Tańca (1%).

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków darczyńców i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij