Przejdź do głównej zawartości strony

Czy były czasy, gdy domyślnym bębnem etnicznym w Polsce nie było djembe, a o istnieniu zestawu perkusyjnego nikt nie słyszał? Były. Podczas spotkania 26 listopada przyjrzymy się tradycyjnym membranofonom z Polski. Ich król – baraban, dwustronny bęben – w XX wieku rozpowszechnił się w niemal każdym regionie Rzeczpospolitej i pozostał domyślnym instrumentem perkusyjnym dla muzyki ludowej po dziś dzień. Ich książę – bęben obręczowy, nazywany czasami bębenkiem, w połowie XX wieku niemal zniknął z muzycznej mapy polskiej wsi, by powrócić – najpierw w ramach ruchu folklorystycznego, następnie folkowego, a w końcu, na masową skalę, dzięki ruchowi rekonstrukcji muzyki wiejskiej. Dość powiedzieć, że w ostatniej dekadzie na terenie Polski sprzedano przynajmniej 500 takich instrumentów.
Jaką funkcję tradycyjne bębny pełnią obecnie? Czy mają szansę stać się narzędziem zmiany społecznej?

O identyfikacyjnej roli bębna w obrębie „plemienia” tu i teraz w XXI wieku – opowie Mateusz Dobrowolski. Przyjrzymy się prezentacji stylu gry z polsko-litewskiego pogranicza i wybranych mikroregionów w Polsce. Zapraszamy do dyskusji.


✪ g. 19:00 kalejdoskop stylu – prezentacja / filmy terenowe – dyskusja, pytania i odpowiedzi

✪ g. 20:30 pograjka w starym stylu na dwoje skrzypiec i bęben: Okraku / Raszewski / Dobrowolski (można zatańczyć ale brak miejsca)

Miejsce:
Piwna Stopa
ul. Szewska 7, Poznań

Wstęp:
wolny


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij