Przejdź do głównej zawartości strony

Wraz z Centrum Interpretacji Dziedzictwa Niematerialnego /// Muzeum Krakowa zapraszamy na śpiewogranie na Starym Kleparzu, które jest częścią obchodów tegorocznego Krakowskiego Babskiego Combra.

Babski Comber to zapomniany krakowski zwyczaj, który po ponad stu latach powraca do miejskiego kalendarza obrzędowego. Obchodzony niegdyś w Tłusty Czwartek przez krakowksie przekupki. Według podania tego dnia świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków – Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie.

Tegoroczny Babski Comber jest świętowaniem współczesnej kobiecości a jego obchody pragniemy rozpocząć od wspólnego śpiewania z przekupkami na znak połączenia się z kontinuum tradycji. Podczas happeningu będziemy śpiewać pieśni combrowe.

Zagra:
Żaneta Seweryn na heligonce “Heli”

Animują i śpiewają:
Kasia Chodoń i Asia Cichoń

Jeśli chcesz poznać pieśni combrowe i tańce zapustne bliżej zapraszamy na warsztaty do Muzeum Krakowa 8 lutego 2023 r. o godzinie 17:30. Szczegóły w osobnym wydarzeniu.


Termin:
11 lutego 2023, g. 11:30–12:30

Miejsce:
Plac Targowy – Stary Kleparz
Kraków

Wydarzenie bezpłatne

Organizatorzy:
Rodzinne Ogrody – Przestrzeń Dzikich Odkrywców
Centrum Dziedzictwa Niematerialnego / Muzeum Krakowa

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa w ramach zimowych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Krakowie

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij