Przejdź do głównej zawartości strony

Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu zaprasza na dwa dni z muzyką ludową. Impreza powstała w 2015 r. z inicjatywy zmarłego w 2021 roku prezesa SML Jana S. Prządki. Tegoroczna edycja jest pierwszą bez udziału jego twórcy. Od czasu powstania minęło już 7 edycji, które corocznie bogaciły repertuar kulturalny Regionu Kozła.

Festiwal ma na celu zaprezentowanie instrumentów i tradycji dudziarskich występujących w Polsce, nabrał charakteru międzynarodowego i propaguje polskie tradycje dudziarskie, które decyzją MKiDN z dnia 31 lipca 2017 zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Gościnnie również możemy zobaczyć dudy spoza granic naszego kraju (gajdy słowackie, czeskie, białoruskie).

W dotychczasowych edycjach udział wzięli znani w kraju i poza jego granicami dudziarze, muzycy z Europy a nawet z innych kontynentów, najlepsi wykonawcy i kapele dudziarskie z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Wielkopolski i Regionu Kozła.

Program wydarzenia

Sobota 2 lipca
10.30–13.30  – Seminaria i wykłady
„Znaczenie muzyki i kultury tradycyjnej dla rozwoju człowieka” – dr. hab. prof. UWr Zbigniew Porembski – kierownik Zakładu Muzykologi Systematycznej w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego
„Dudziarze i koźlarze w zbiorach ISPAN – dr Ewelina Grygier (Zbąszyńskie Centrum Kultury)
16.30–17.00 – pamiątkowe zdjęcie na rynku, rozpoczęcie muzykowania i przemarsz do łazienek
17.00–21.00 – Koncert zaproszonych kapel, tańce plenerowe przy dźwiękach dud – Łazienki

Niedziela 3 lipca
10.30 – Msza św. w intencji uczestników festiwalu i nieżyjących muzyków
11.30 – Przemarsz pod pomnik papieża, krótki pokaz gry zaproszonych kapel

W razie niepogody wszystkie wydarzenia plenerowe przeniesione zostaną do Zbąszyńskiego Centrum Kultury.

Organizator:
Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu

Źródło informacji:
– zbaszyn.naszemiasto.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij