Przejdź do głównej zawartości strony

Na przełomie lipca oraz sierpnia, Beskidy i okolice opanuje śpiew, muzyka, a także taniec ludowy. Zarówno polski, jak i zagraniczny folklor, w tradycyjnej lub bardziej nowoczesnej postaci, na dobre zagości w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej. Podczas jubileuszowej edycji TKB zaprezentuje się około 4000 wykonawców, 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych, oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.

Szczegółowy program:
tkb.art.pl/szczegolowy-program-koncertow/

Kogo zobaczymy na estradach TKB?

Wśród zespołów polskich dominować będą Lachy Sądeckie i Limanowskie oraz liczne grupy reprezentujące folklor Górali Żywieckich, Śląskich i Podhalańskich. Na festiwalu nie zabraknie także Górali Nadpopradzkich, Orawskich, Czadeckich, Zagórzańskich, Bukowińskich, Babiogórskich czy Ochotnickich. Jak co roku, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, będzie można zobaczyć zespoły z innych regionów Polski – zaprezentują się goście z województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Z okazji 60.TKB odwiedzą nas oczywiście zespoły zagraniczne. Wśród nich będą nasi najbliżsi sąsiedzi z Czech i Słowacji, grupy z Węgier, Słowenii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Rumunii, a także artyści z nieco bardziej odległych krajów takich jak: Turcja, Palestyna, Maroku, Meksyk, Chile czy Indie – mówi Magdalena Koim, dyrektorka programowo-artystyczna TKB.

Gdzie zaprezentują się zespoły folklorystyczne?

Niemal każdego wieczoru na głównych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu występować będą zespoły polskie i zagraniczne. Ponadto, spacerując po rynkach i placach trzech pierwszych miast w porze okołopołudniowej, będzie można spotkać koncertujące kapele i grupy śpiewacze. Warto także wziąć udział w barwnych korowodach, które tanecznym krokiem przejdą ulicami Wisły, Szczyrku, Żywca, Jabłonkowa i Istebnej. Ponadto zespoły wystąpią na imprezach stowarzyszonych z festiwalem, czyli na 45. Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach, 76. Gorolskim Święcie w Jabłonkowie i 28. Festynie Istebniańskim.

Część prezentacji scenicznych odbędzie się w ramach dwóch prestiżowych konkursów: 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. Laureatów MSF poznamy 5 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze, natomiast najlepsi spośród uczestników festiwalu górali zaprezentują się 6 sierpnia w amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu.

TKB to również miejsce dla muzyki inspirowanej kulturą ludową. Dlatego też 30 lipca w Wiśle, odbędzie się koncert Muzyka Świata, z udziałem takich gwiazd jak: Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki, Zazula oraz Tekla Klebetnica. Z kolei Oświęcim zaprasza na koncert Folkowe Klimaty (5 sierpnia).

Poza programem koncertowym każda z miejscowości ma do zaoferowania cały wachlarz wydarzeń towarzyszących, między innymi będą to: potańcówki ludowe, kiermasze sztuki ludowej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, targi, wystawy, warsztaty czy animacje dla najmłodszych.

Program szczegółowy 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej znajduje się na stronie internetowej:

15. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Fot. Bogdan Ziarko

A wszystko rozpoczęło się 16 sierpnia 1964 r. w Wiśle, kiedy to dzięki entuzjazmowi i uporowi tamtejszych społeczników, z sentymentu, potrzeby serca i głębokiego poszanowania dla lokalnych tradycji zorganizowany został pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej. Impreza o znacznie mniejszym niż dzisiaj zasięgu była przede wszystkim przeglądem zespołów folklorystycznych z miejscowości ówczesnego powiatu cieszyńskiego: Istebnej, Koniakowa, Jaworzynki, Goleszowa, Wisły i Cieszyna, wzbogaconym o koncerty zespołów z Żywca i Zaolzia. Wystąpili wówczas lokalni gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, a także grupy wokalne, kapele i tancerze. Wzorowano się na przedwojennym Święcie Gór, którego II edycja odbyła się w Wiśle w 1937 r. oraz organizowanym od 1948 r., w pobliskim Jabłonkowie, Gorolskim Święcie.

Obecnie w Beskidach rodzime tradycje nadal stanowią wartość niepodważalną oraz inspirację do działania na rzecz ich pielęgnacji i kultywowania, a Tydzień Kultury Beskidzkiej, każdego roku, gromadzi ponad 100 tysięcy widzów i daje możliwość prezentacji kilku tysiącom wykonawców w pełni rozmiłowanych w folklorze.


Termin:
29 lipca – 6 sierpnia 2022

Miejsca:
Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim oraz Ujsoły, Jabłonków, Istebna

Organizator:
Regionalny Ośrodek Kultury
www.tkb.art.pl
Facebook/TydzienKulturyBeskidzkiej/
YouTube/@TydzienKulturyBeskidzkiej


Źródło informacji:
– tkb.art.pl/szczegolowy-program-koncertow/
– materiały przesłane przez organizatorów

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij