Przejdź do głównej zawartości strony

Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” to najstarsza i największa w regionie impreza folklorystyczna, która ma na celu kultywowanie i popularyzację tradycji związanych z okresem zimowego świętowania (od św. Andrzeja poprzez Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok – aż po kres karnawału). Swym zasięgiem obejmuje Beskid Śląski oraz Żywiecczyznę wraz z okolicami pasma Babiej Góry.

Na „Żywieckie Gody” składa się szereg wydarzeń, z których najważniejsze odbywają się w Żywcu i w Milówce. Są to m.in. trzy konkursy: w „izbie” i plenerze oraz „trzaskania” z bata, a ponadto korowody, warsztaty, wystawy, pokazy zimowych zwyczajów, kiermasz sztuki ludowej, jak również koncerty. Dodatkowo w Bielsku-Białej mają miejsce występy laureatów „Żywieckich Godów”.
Serdecznie zapraszamy na 55. edycję tego wyjątkowego wydarzenia!

13–14 stycznia 2024 – w sali Domu Katolickiego im. Jana Pawła II w Żywcu zaprezentują się winszownicy, połaźnicy oraz grupy kolędnicze i obrzędowe

20 stycznia 2024 – na Rynku oraz pod Amfiteatrem nad Sołą w Milówce odbędą się konkurs „trzaskania” z bata i konkurs grup obrzędowych – Dziadów Noworocznych i Jukacy

28 stycznia 2024 – w sali Domu Kultury „Kubiszówka” laureaci „Żywieckich Godów” wystąpią przed mieszkańcami Bielska-Białej

Regulaminy konkursów i formularze uczestnictwa:
rok.bielsko.pl…


Głównym organizatorem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Śląskie. Pozytywna energia.

Współorganizatorzy:
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu
Gminny Ośrodek Kultury w Milówce
Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej – Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij