Przejdź do głównej zawartości strony

Kraków tej zimy zatętnił wyjątkową mnogością rozśpiewanych, wielobarwnych grup kolędniczych. W jasełkowe przyobrani stroje, zaopatrzeni w niezwykłe, przygotowane własnoręcznie rekwizyty kolędnicy wyruszyli w miasto odgrywając na placach scenki z Herodów, prezentując starodawne apokryficzne ludowe kolędy i pastorałki.

Szlaki kolędników ŻyWej Pracowni (Kolęda Podgórska) i barwnego pochodu na zakończenie Roku Tetmajera wyruszającego z Bronowic przecięły się na krakowskim Rynku Głównym, a ich spotkanie domknęło się kolędniczym zgromadzeniem w krakowskim klubie Strefa, mateczniku Domu Tańca Kraków – inicjatywy, która za sprawą Stowarzyszenia Rozstaje zagląda coraz częściej również poza granice miasta. Pojawia się bowiem w Starej Szkole w Biórkowie Wielkim, gdzie odradza się tradycja lokalnych Herodów, praktykowana tu od dekad przez członków orkiestry dętej Sygnał i mieszkańców Biórkowa. Tegoroczna rekonstrukcja biórkowskich Herodów przygotowywana była przez Joannę Słowińską wraz z prowadzoną przez nią grupą warsztatową i przez Marka Formickiego – wieloletniego animatora i aktora Biórkowskich Herodów.

W niedzielę 7.01 w biórkowskim pochodzie kolędniczym spotkają się Kolęda Podgórska z Kolędą Bronowicką, Teatr Złoty Róg z Kolędą Białoruską, biórkowscy muzycy, kapela Kasi Chodoń, Fiksum Dyrdum ze spektaklem Janioł leci, QNaturze z pychowickim kolędowaniem rodzinnym, i wiele, wiele innych.

Kolędniczy orszak wyruszy o godz. 16:45 spod kościoła w Biórkowie Wielkim, przejdzie w kierunku dawnego dworu I. J. Paderewskiego i rodziny Woźniakowskich, wzdłuż ‘nowej szkoły’ im. Marii Konopnickiej oraz przez Zieloną, by o 18.00 spotkać się w Starej Szkole na wspólnym kolędowaniu. Zapraszamy serdecznie wszystkich! Można będzie i posłuchać i pośpiewać, i zagrać i zatańczyć!

Na spotkanie w Starej Szkole – wstęp wolny! Pojawi się jednak puszka, z pomocą której będzie można wesprzeć odbudowę spalonego tuż przed świętami dachu Domu Apolonii w Zakrzowie, budynku powstałego w 1890 roku. Zagroda Apolonii prowadzona przez Elżbietę Graboś to miejsce, gdzie dawne budynki dostają nowe życie. Opiekuje się nimi osoba o wielkim sercu i zamiłowaniu do architektury zabytkowej i tradycji.

Więcej o inicjatywie i samym pożarze można przeczytać w zrzutce:
https://zrzutka.pl/ag6c5d

Hej nam, hej!

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij