Projekty, Stypendia

„Pieśni do śmierci" – internetowe archiwum pieśni pogrzebowych

W 2015 roku grupa badaczy i praktyków śpiewu tradycyjnego wraz ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury dokumentowała śpiewy pogrzebowe praktykowane w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego.

Efektem tych działań jest utworzenie ogólnodostępnego archiwum nagrań pieśni za zmarłych wykonywanych przez śpiewaków i śpiewaczki we wsiach powiatów węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, siedleckiego i ostrowskiego.

 

 

Na stronie www.piesnidosmierci.blogspot.com dostępne są m.in:

– Publikacja-Śpiewnik: publikacja w formie śpiewnika z tekstami pieśni pogrzebowych oraz krótkim opisem praktyk związanych z pożegnaniem zmarłego. Śpiewnik można czytać online lub ściągnąć na dysk komputera i wydrukować;

– Album z pieśniami: folder (do ściągnięcia na dysk) z wyborem trzydziestu trzech nagrań pieśni w wykonaniu śpiewaków i śpiewaczek z regionu;

Pieśni za zmarłych w różnych wariantach melodycznych: w osobnych zakładkach oznaczonych nazwami miejscowości znajdują się pieśni w wariantach melodycznych z trzynastu różnych wsi z badanego obszaru;

Mapa, na której zaznaczono odwiedzone w ramach projektu miejscowości;

– Dokumentacja współczesnych i dawnych śpiewników: w zakładce „Zeszyty" znajdują się przykłady różnych form spotykanych śpiewników i zeszytów śpiewaczych.

 

Spotkania z pojedynczymi śpiewakami i grupami śpiewaczymi były okazją nie tylko do nagrania pieśni, ale także do zapoznania się z kontekstem ich wykonywania i do nauki repertuaru pogrzebowego poprzez wspólny śpiew. W okresie odwiedzania grobów zostało zorganizowane pierwsze otwarte spotkanie śpiewacze w Kątach, podczas którego można było zapoznać się z lokalnym repertuarem pieśni pogrzebowych i zaśpiewać je razem z miejscową grupą śpiewaczą.

 

Działanie „Pieśni do śmierci – działania archiwizacyjne i twórcze na styku Mazowsza i Podlasia”, zrealizowane w 2015 roku przez Stowarzyszenie Katedra Kultury, zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 

Adres archiwum:
– www.piesnidosmierci.blogspot.com

Kontakt:
– piesnipogrzebowe@gmail.com