Kalendarz

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Lublinie

  • 26.05.2019
  • Lublin
  • Festiwale|Przeglądy

 

 

Wojewódzki Przegląd poprzedziły przesłuchania powiatowe i regionalne, które odbyły się w Suścu, Włodawie,  Obszy, Paszenkach, Rykach, Urzędowie, Żółkiewce, Rejowcu, Janowie Lubelskim, Drelowie i Lublinie. Wzięło w nich udział łącznie: 88 zespołów śpiewaczych, 7 instrumentalistów, 43 śpiewaków i 11 grup w kategorii Duży-Mały. Do udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych zakwalifikowało się 18 zespołów śpiewaczych, 2 instrumentalistów, 8 śpiewaków i 6 grup Duży-Mały, po przesłuchaniu których jury w składzie:
prof. dr hab. Jan Adamowski – UMCS, konsultant WOK w Lublinie
dr Janina Biegalska – Urząd Marszałkowski w Lublinie
mgr Andrzej Sar – gł. instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny WOK w Lublinie
postanowiło wytypować do udziału w 53. OFKiŚL w Kazimierzu następujących wykonawców: 

W kategorii zespołów śpiewaczych: 
– Zespół „Swańki” z Wyryk, pow. włodawski
– Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, pow. biłgorajski
– Zespół „Rakołupianki” z Rakołup, pow. chełmski
– Zespół Śpiewaczy z Modliborzyc, pow. janowski
– Zespół „Zamszanki” z Zamchu, pow. biłgorajski
– Zespół „Babeczki” z Zawitały, pow. rycki 

W kategorii instrumentalistów: 
– Paulina Jakoniuk, skrzypaczka z Zabuża, pow. łosicki (reg. kulturowego odniesienia – Południowe Podlasie)
– Stefan Maziarczyk, okarynista z Andrzejowa, pow. janowski 

W kategorii solistów śpiewaków: 
– Maria Ochnik z Jakówek, pow. bialski
– Halina Babik z Czernica, pow. rycki
– Angelika Magier z Szóstki, pow. bialski

W kategorii Duży-Mały:
– Zdzisław Marczuk z Gabrielą Wowczeniuk z Małaszewicz, pow. bialski
– Zdzisław Marczuk z Oliwią Spychel z Leśnej Podlaskiej, pow. bialski
– Krystyna Blacha z Katarzyną Rączką z Rudy Solskiej, pow. biłgorajski
– Krystyna Hoduń z zespołem „Młode Rozkopaczewianki” z Rozkopaczewa, pow. lubartowski 

Do udziału w 53. Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej zostali zakwalifikowani:
– Zespół „Fajsławianki” z Fajsławic, pow. krasnostawski
– Zespół „Sokotuchy” z Białej Podlaskiej, pow. bialski
– Zespół „Godziszowianki” z Godziszowa, pow. janowski
– Halina Bosiak z Kolonii Sitaniec, pow. zamojski
– Czesław Bożyk z Dołhobród, pow. włodawski
– Regina Wróbel z Osmolic, pow. lubelski

Ponadto jury pragnie wyróżnić następujących wykonawców: 
– Zespół „Dorbozianki” z Dorboz, pow. tomaszowski
– Zespół „Pałecznianki” z Pałecznicy, pow. lubartowski
– Zespół „Prosto z Pola” z Niedrzwicy, pow. lubelski
– Barbarę Kot ze Stawu Ujazdowskiego, pow. zamojski
– Karolinę Demianiuk z zespołem „Dołhobrodzkie Zadułyńce” z Dołhobród, pow. włodawski 

Jury bardzo dziękuje wszystkim artystom ludowym – reprezentantom wszystkich części województwa biorącym udział w przeglądzie, za kultywowanie tradycji i staranne przygotowanie  występów, co przełożyło się na wysoki poziom prezentacji.

Słowa podziękowania kierujemy do Muzeum Wsi Lubelskiej, za pomoc w przygotowaniu i umożliwienie przeprowadzenia eliminacji w przepięknej scenerii Skansenu.

 

Źródło informacji:
– www.wok.lublin.pl...