Kalendarz

Wesprzyj wydanie płyty Krystyny Ciesielskiej z Brogowej

  • od 30.04.2020
  • do 31.05.2020
  • zrzutka.pl
  • Nowości wydawnicze

Celem tej zrzutki jest zebranie środków na zaprojektowanie i wydanie płyty Krystyny Ciesielskiej - śpiewaczki z podradomskiej wsi Brogowa.

W chwili obecnej:
1) nagraliśmy (przy użyciu profesjonalnych mikrofonów dynamicznych i wstęgowych), zmiksowaliśmy i przygotowaliśmy do wydania 30 jej pieśni.
2) kończymy projektowania książeczki dołączonej do płyty.

 

Link do zrzutki na płytę:
https://zrzutka.pl/piosenkizbrogowej

Przykładowe nagrania:
Soundcloud/muzyka-zakorzeniona/krystyna-ciesielska-przyspiewki-o-koniach
Soundcloud/muzyka-zakorzeniona/krystyna-ciesielska-na-zielonym-wrzosie
Soundcloud/muzyka-zakorzeniona/krystyna-ciesielska-sloneczko-dzis-raniusienko-wstalo

Szczegóły dotyczące publikacji:
płyta CD | 66 min. | Ecopack | książeczka 16 stron
realizacja nagrań: Karol Majerowski
projekt okładki i książeczki: Czarli Bajka
nakład: 500 szt.

Organizator:
Piotr Baczewski | Fundacja Muzyka Zakorzeniona z Warszawy

 

W kwocie 5000 zł. mieszczą się koszty: tłoczenia płyty, zaprojektowania i druku okładki z książeczką oraz wysyłki płyty do uczestników zbiórki (możliwy jest też odbiór osobisty płyt w Warszawie). Nagrania, które trafią na płytę zostały zrealizowane w 2019 roku dzięki wsparciu MKiDN.

 

Krystyna Ciesielska (z domu Mirecka) urodziła się w 1945 roku w Brogowej (powiat przysuski, woj. mazowieckie). Mawia o sobie, że jest z muzykalnej rodziny. Ojciec Albin Mirecki i wuj Walenty Mirecki grali na skrzypcach, ciotki śpiewały na weselach, a dziadek Franciszek Mirecki lubował się w przyśpiewkach o koniach. W domu Mireckich nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania. Było ono częścią świętowania, ale także domowej religijności.
W śpiewie Krystyny Ciesielskiej słychać lekkość i buzującą energię, melodie mienią się glissandami, to zwalniając, to przyspieszając. Sama mówi, że śpiewa z werwą – często szybciej, niż powinno się śpiewać np. pieśni do ślubu.
Na płycie można usłyszeć zaledwie ułamek muzycznego materiału, który zgromadziła w pamięci Krystyna Ciesielska. Jest skarbnicą wiedzy o powojennych weselach, zna stare melodie pieśni religijnych i pogrzebowych, kolęd i pastorałek. Śpiewa piękne kołysanki, przyśpiewki i niezliczone piosenki liryczne – starsze i nowsze.

Anna Jurkiewicz

 

Osoby zaangażowane w projekt:

Karol Majerowski (realizacja i postprodukcja nagrań): Realizator dźwięku, trębacz, dudziarz i kompozytor. Miłośnik i badacz muzyki tradycyjnej Wielkopolski i Lubelszczyzny (orkiestry dęte). Członek kapeli dudziarskiej CK Zamek w Poznaniu, trębacz w kapeli Przodki z którą regularnie gra do tańca na potańcówkach w Poznaniu, uczestnik wielu ogólnopolskich spotkań z polską muzyką tradycyjną. Laureat Medalu Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego. Razem ze swoim bratem tworzy projekt muzyczny WCIAS, który do tej pory zgrał kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce i wydał cztery autorskie płyty. Członek Powiatowej, Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej. Jest pomysłodawcą wydanej w 2018 roku płyty dudziarza Romualda Jędraszaka oraz realizuje nagrania audio na potrzeby strony dudziarze.pl oraz www.archiwum-gana.pl

Piotr Baczewski (koordynacja merytoryczna i organizacyjna):
Fotograf i filmowiec od 2008 roku nieprzerwanie dokumentuje i popularyzuje muzykę polskiej wsi, współpracując przy tym z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami z całej Polski. W ramach stypendium MDKIN w 2013 roku powołał do życia największy w Polskim internecie zbiór nagrań video muzyki polskiej wsi liczący dziś ponad 800 nagrań (vimeo /youtube - muzykazakorzeniona). Pomysłodawca pierwszej profesjonalnej polskiej strony o dudach i dudziarzach - dudziarze.pl Popularyzator dorobku największego badacza Kielecczyzny - Piotra Gana.

Monika Gigier (redakcja i korekta, współpraca przy realizacji nagrań, opracowywanie koncepcji płyty): Absolwentka etnologii na uniwersytetach: Warszawskim (licencjat) i Jagiellońskim (magister). Od przeszło dziesięciu lat, nieprzerwanie interesuje się muzyką tradycyjną. Obecnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozstaje, pomagając przy organizacji festiwalu Etnokraków/Rozstaje. Współtworzy portal dudziarze.pl. Pracowała w dziale inwentaryzacji Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz przy promocji projektów muzycznych i teatralnych. Stypendystka Prezydenta Miasta Krakowa.

Czarli Bajka (projekt graficzny książeczki i okładki): Artystka, graficzka z wykształcenia, streetartowiec z przekonania. Zajmuje się grafiką projektową i warsztatową, ilustracją, fotografią, scenografią i malarstwem ściennym. Angażuje się często w projekty, w których ważne jest działanie ze społecznością lokalną, na bazie historii danego miejsca, jego wielokulturowej tradycji oraz baśni i legend. W ramach projektu "Malunki Muzyczne" zrealizowała w kilkunastu wsiach i miastach murale nawiązujące do lokalnej tradycji. Jest autorką projektów graficznych do płyt takich wykonawców jak Kapela Maliszów, Kapela ze Wsi Warszawa czy Sutari, a także identyfikacji graficznej Festiwalu "Nowa Tradycja" w roku 2018.

Anna Jurkiewicz (autorka tekstu zamieszczonego w książeczce):
Absolwentka antropologii kultury i filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, redaktorka, tłumaczka. Praktykuje śpiew, etnografię i field recording. Nagrywa i poznaje w międzypokoleniowym przekazie mistrz-uczeń twórczość śpiewaczek tradycyjnych, promuje otwarty dostęp do archiwów muzyki wiejskiej. Animuje projekty związane z międzypokoleniowym dialogiem wokół lokalnych tradycji wokalnych. Współautorka internetowego archiwum pieśni tradycyjnych Stowarzyszenia Katedra Kultury (www.piesnidosmierci.blogspot.com). Pomysłodawczyni i producentka płyty „Liwiec. Tradycje wokalne wschodniego Mazowsza” (II nagroda, Fonogram Źródeł Polskiego Radia 2017).

Ewa Grochowska (autorka tekstu zamieszczonego na okładce):
Śpiewaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego, badaczka tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo – Wschodniej, doktor nauk humanistycznych. Jest autorką i realizatorką wielu przedsięwzięć artystycznych i badawczych, poświęconych tradycyjnej kulturze muzycznej polskiej wsi.

 

Źródło informacji:
– www.zrzutka.pl/piosenkizbrogowej
– Facebook/wydarzenie