Kalendarz

Wędrujący Dom Tańca: Sieradzkie | warsztaty

  • od 27.11.2019
  • do 30.11.2019
  • Poznań
  • Warsztaty

Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań oraz Dom Tramwajarza w ostatnim tygodniu listopada zapraszają na warsztatowe spotkania z tradycyjnym tańcem, muzyką i śpiewem. Tym razem wspólnie poznawać będziemy tradycje Ziemi Sieradzkiej oraz Kaliskiej. W programie: warsztaty skrzypcowe dla początkujących i grających, warsztaty z basowania, warsztaty śpiewacze oraz taneczne.

Harmonogram:

27.11.2019 (środa)
g. 18:00–20:00 / warsztaty skrzypcowe (dla początkujących) / prowadzenie: Dominika Oczepa / sala tradycji

28.11.2019 (czwartek)
g. 18:0020:00 / warsztaty basowania „Basy kaliskie na warsztacie” / prowadzenie: Joanna Szaflik / sala tradycji

29.11.2019 (piątek)
g. 18:00–20:00 / warsztaty śpiewacze „Śpiewy z Burzenina” / prowadzenie: Zuzanna Lech i Joanna Szaflik / sala tradycji

30.11.2019 (sobota)
g. 10:00–12:00 / Wędrujący Dom Tańca: warsztaty śpiewacze „Śpiewy z Mroczek Małych” / prowadzenie: Jadwiga Tomczyk, moderacja: Joanna Szaflik / sala amarantowa
g. 10:00–12:00 / Wędrujący Dom Tańca: warsztaty skrzypcowe (dla grających) / prowadzenie: Józef Tomczyk, moderacja: Jarosław Cendrowski / sala tradycji
g. 12:00–14:30 / Wędrujący Dom Tańca: warsztaty taneczne „styl sieradzki” / prowadzenie: Grzegorz Ajdacki / sala amarantowa

 

Informacje szczegółowe o warsztatach:

Warsztaty skrzypcowe z Dominiką Oczepą skierowane są do tych wszystkich, którzy patrząc na wirtuozów wiejskich skrzypiec zadają sobie nieraz pytanie – Ale jak?! Gdzie tu jest rytm, gdzie tu melodia? I nie mając odwagi publicznie zadać tego pytania, pozostawiają w kącie zakurzone skrzypce po dziadku. Podczas tych warsztatów postaramy się więc rozwikłać te zagadki, dowiemy się, co jest charakterystycznego dla melodii granych przez skrzypków z okolic Sieradza oraz spróbujemy zrozumieć na jakich podstawowych zasadach opiera się ta z pozoru nieokrzesana muzyka. Aby uczestniczyć w warsztatach nie jest potrzebna jakakolwiek znajomość techniki gry na skrzypcach – zaczynamy od zera. Należy jedynie przynieść swój instrument.

Na warsztaty z basowania „Basy kaliskie na warsztacie” zapraszamy bez względu na poziom zaawansowania. Joanna Szaflik podzieli się z Wami swoją wiedzą na temat tego instrumentu, techniki gry na nim oraz stylu basowania charakterystycznego dla regionu sieradzkiego.
*W przypadku braku własnego instrumentu, prosimy o informację w mailu zgłoszeniowym.

Na warsztaty śpiewacze „Śpiewy z Burzenina” oraz „Śpiewy z Mroczek Małych” zapraszamy zarówno osoby już śpiewające, jak i te, które dopiero stawiają pierwsze kroki w śpiewie tradycyjnym. Na warsztatach będziemy poznawać repertuar charakterystyczny dla śpiewaczek z regionu sieradzkiego: Zuzanny Lech z Burzenina oraz Janina Lipińska i Jadwiga Tomczyk z Mroczek Małych. Warsztaty moderowała będzie Joanna Szaflik.

Na warsztaty skrzypcowe z Panem Józefem Tomczykiem, skrzypkiem Kapeli Tomczyków z Mroczek Małych oraz Jarkiem Cendrowskim, skrzypkiem z Kapeli Przodki zapraszamy osoby grające już na skrzypcach. Warsztat będzie okazją do rozszerzenia repertuaru o melodie z regionu sieradzkiego.

Na warsztatach tanecznych z Grzegorzem Ajdackim poznawać będziemy styl taneczny regionu sieradzkiego, dlatego w szczególności zapraszamy na nie osoby z podstawowymi umiejętnościami w zakresie polskich tańców tradycyjnych (polka, oberek), chcącymi je doskonalić i wzbogacić o elementy charakterystyczne dla tańców z ziemi sieradzkiej, m.in. owijoków oraz polek.

 

Miejsce:
Dom Tramwajarza
Poznań, ul. Słowackiego 19/21

Na wszystkie wydarzenia: wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy

Prosimy o zgłoszenie chęci udziału w warsztatach mailowo:
domtancapoznan@gmail.com
662 070 369

Organizatorzy:
Dom Tańca Poznań
Dom Tramwajarza

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie