Kalendarz

Warsztaty tańców tradycyjnych z Piotrem Zgorzelskim

  • od 30.09.2018
  • do 07.10.2018
  • Chmiel k. Krosna
  • Warsztaty

Bieszczadzkie gospodarstwo agroturystyczne „U Prezesa” wraz z Objazdową Akademia Tańca Tradycyjnego na, intensywne, 7-dniowe warsztaty polskich tańców tradycyjnych „Mazurkowo – polkowe ABC” prowadzone przez Piotra i Bogusię Zgorzelskich.

To co chcemy Wam zaproponować moglibyśmy nazwać tańcem popularnym, powszechnym, tylko że 100 lat temu, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa, zarówno na wsi jak i w mieście. Były to tańce o niespożytej energii, radości, spontaniczność i żywiołowości, która niekiedy przechodziła wręcz w transowość, zwłaszcza wtedy, gdy jeden taniec trwa kilkanaście minut i więcej.

Podczas warsztatów zajmiemy się nauką i opanowaniem w stopniu podstawowym zasad tańca w metrum nieparzystym (rytmy mazurkowe) oraz w metrum parzystym (rytmy polkowe), a także elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym. Zajęcia pomogą przełamać częsty lęk i tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub grupie, będąc z nim w bezpośrednim kontakcie – trzymając się za rękę lub obejmując się na wzajem. Będziemy bazowali na muzyce m.in. z Kujaw, Kurpi, Kielecczyzny, Małopolski, Radomszczyzny, Podkarpacia, Wielkopolski czy Kresów Wschodnich.

 

O prowadzących:

Piotr Zgorzelski – etnolog, tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od blisko 25 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym.

Bogumiła Zgorzelska – tancerka, polskim tańcem tradycyjnym interesuje się od blisko 15 lat. Wraz z mężem Piotrem Zgorzelskim, z którym od lat prowadzi warsztaty tańca, powołała Fundację Czas Tradycji, dzięki której realizowane są projekty edukacyjne i kulturalne związane z polskim tradycyjnym tańcem i muzyką. Współtworzy projekt Taniec Tradycyjny Pl którego efekty można oglądać na kanale YouTube.

 

Szczegóły:
– Warsztaty zaczynają się obiadem (17:00) dnia 30 września (niedziela) i kończą śniadaniem (9:00) dnia 7 października (niedziela).
– W cenie jest 6 dni warsztatowych, około 3 godziny zajęć dziennie, chcemy by warsztaty odbywały się popołudniami, aby już coraz krótszy dzień można było spędzić wędrując po pomalowanych jesienią Bieszczadach na piechotę lub na grzbiecie konia – w naszym ośrodku jest też możliwa nauka jazdy konnej.
– W cenie: Warsztaty, siedem noclegów, wyżywienie (śniadanie+obiadokolacja) i na końcu pobytu potańcówka do żywej muzyki, aby przetestować nowo nabyte umiejętności.
– Jeśli tylko będzie odpowiednia pogoda, postaramy się zrobić dwa ogniska z kiełbaskami, dla wielkich fanów spędzania wieczorów przy ognisku, miejsce i drewno są dostępne nawet codziennie.
– Noclegi w pokojach z innymi uczestnikami bądź uczestniczkami warsztatów, jest też możliwość wynajęcia oddzielnego pokoju, lub przyjechanie z dziećmi/osobą towarzyszącą - więcej informacji mailowo.
– Cena:1000zł
– Kontakt: Jakub Krzeszewski Mail: Jogerjk@gmail.com tel. 510 897 201
– Aby zarezerwować miejsce na warsztatach należy skontaktować się z organizatorem a następnie wpłacić 30% zaliczki na konto:
21 1140 2017 0000 4302 1293 7598 tytułem: „Warsztaty tańców wirowych + imię i nazwisko”
UWAGA: Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów jeśli do dnia 31 Sierpnia nie zgłosi się co najmniej 10 osób.

 

Regulamin warsztatów organizowanych w ramach projektu
1. Opłata nie podlega zwrotowi w wypadku rezygnacji przez uczestnika warsztatów (poza sytuacjami wymienionymi w regulaminie).
2. Gwarancję miejsca na warsztatach stanowi uiszczenie opłaty za warsztaty oraz wysłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego.
3. Wpłaty należy dokonać na konto
4. W przypadku małej ilości zgłoszeń, Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów, w tym przypadku zwracana jest opłata za odwołane zajęcia osobom, które za nie zapłaciły w wysokości nominalnej. Uczestnicy otrzymają informację mailową lub telefoniczną.
5. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kontuzje lub nieszczęśliwe wypadki uczestników oraz za rzeczy wartościowe, które mogą zostać zagubione, zniszczone lub skradzione uczestnikom. Sugerujemy aby uczestnicy warsztatów posiadali aktualne badania lekarskie oraz ubezpieczenie NNW.
6. Zabrania się filmowania, nagrywania i fotografowania zajęć bez zgody Organizatorów. Organizator ma pełne prawa do sfotografowania, nagrywania i sfilmowania zajęć oraz wykorzystania uzyskanego materiału na wszelkich polach eksploatacji oraz może udzielać zgody innym podmiotom w tym zakresie.
7. Uczestnik warsztatów wyraża zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku na potrzeby promocji w przypadku publikacji zdjęć i filmów z warsztatów przez organizatora oraz partnerów współpracujących z organizatorem.
8. Zgłoszenie udziału w warsztatach jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości i zaakceptowaniem niniejszego regulaminu, cennika, warunków uczestnictwa oraz z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora w celach informacyjnych i marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 Sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych DZ. U. Nr 101 poz. 926

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie