Kalendarz

Warsztaty śpiewu tradycyjnych pieśni maryjnych

  • od 13.08.2020
  • do 15.08.2020
  • Warszawa
  • Spotkania śpiewacze
  • Warsztaty

„Za Nią zatęsknione wzlecą orlęta”
Warsztaty śpiewu tradycyjnych Pieśni Maryjnych


Warsztaty śpiewu tradycyjnego, dedykowane pracy nad pieśniami maryjnymi, które są wyjątkowym obszarem polskiego folkloru religijnego. Warsztaty adresowane są do wszystkich osób, zainteresowanych rozwijaniem umiejętności muzycznych i kompetencji kulturowych, niezależnie od wcześniejszego formalnego przygotowania muzycznego. Po krótkim wprowadzeniu do tematyki wykonywania pieśni religijnych w tradycji ludowej i rozgrzewce wokalnej, zajmiemy się nauką i wspólnym śpiewaniem pieśni maryjnych. Wybrany repertuar pochodzi z nagrań zarejestrowanych podczas badań terenowych oraz zapisów archiwalnych. Pieśni będziemy śpiewać w miejscowych wariantach melodycznych, utrwalonych w tradycji ustnej. Zajmiemy się pieśniami liturgicznymi i paraliturgicznymi, jak również maryjnymi pieśniami dziadowskimi i apokryficznymi. Teksty pochodzą ze starych śpiewników (w tym Śpiewnika Pelplińskiego) oraz z zeszytów śpiewaczek i śpiewaków wiejskich jak i druków ulotnych.

Na całość wydarzenia składa się 14 godzin warsztatów oraz Zgromadzenie Śpiewacze „Za nią zatęsknione wzlecą orlęta, dusze bogowidne, gdzie Matka wzięta” (3-5 godzin), czyli wspólne, otwarte śpiewanie Pieśni Maryjnych w sobotni wieczór Wniebowzięcia NMP.

O prowadzącym:
Paweł Grochocki – śpiewak i nauczyciel śpiewu, śpiewak pogrzebowy, psychotanatolog i śpiewoterapeuta. Zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Zaangażowany w ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce. W 2015 roku w ramach stypendium MKiDN realizował projekt „Już idę do grobu – tradycyjne pieśni pogrzebowe Lubelszczyzny i Podlasia”. W 2016 roku zajął II miejsce w kategorii solista podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. W 2017 roku w duecie Grochocki_Odorowicz zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W listopadzie 2018 odbyła się premiera płyty „Minimal Blood”, na której śpiewa tradycyjne pieśni o kobietach i krwi. W listopadzie 2019 odbyła się premiera płyty „Pieśni przejścia” z tradycyjnymi pieśniami pogrzebowymi, którą nagrał z Pawłem Odorowiczem i Olgą Kozieł.
Soundcloud Grochocki_Odorowicz: www.soundcloud.com/grochocki-odorowicz

 

Harmonogram warsztatów:

13 sierpnia (czwartek)
9:30-10:45 rejestracja osób uczestniczących, odbiór śpiewników
11:00–14:00 warsztaty cz. 1
14:00-15:30 przerwa obiadowa
15:30–17:30 warsztaty cz. 2

14 sierpnia (piątek)
11:00–14:00 warsztaty cz. 3
14:00-15:45 przerwa obiadowa
15:45–17:45 warsztaty cz. 4

15 sierpnia (sobota)
11:45 śpiew Anioł Pański na zakończenie mszy św.
12:15-14:15 warsztaty cz. 5
14:15-14:45 przerwa
14:45-16:45warsztaty cz. 6
16:45-18:45 przerwa obiadowa
18:45-22:00 (0:00) Zgromadzenie Śpiewacze „Za nią zatęsknione wzlecą orlęta, dusze bogowidne, gdzie Matka wzięta”

Warsztaty odbędą się w budynku kościoła z zachowaniem reżimu sanitarnego, w związku z tym liczba miejsc jest ograniczona.
Obiady i nocleg we własnym zakresie.

 

Miejsce:
Sanktuarium św. Faustyny
Warszawa, ul. Żytnia 1

Koszt warsztatów:
– 200 zł do końca lipca
– 250 zł od 1 sierpnia
Rejestracja na warsztaty następuje poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (www.tiny.pl...), który jest jednocześnie akceptacją poniższych warunków uczestnictwa w warsztatach.

1. Podczas rejestracji (pierwszego dnia warsztatów) każdy Uczestnik zobowiązany jest do wypełnienia ankiety dotyczącej COVID-19.
2. Po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zapisaniu na warsztaty Uczestnik zobowiązuje się do uiszczenia kosztów warsztatów w ciągu 2 dni przelewem. Gotówką tylko po uprzednim umówieniu terminu z organizatorami
3.W trakcie trwania warsztatów będzie wykonywana dokumentacja fotograficzna i/lub filmowa. Przesłanie formularza zgłoszeniowego jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikowanie materiałów z warsztatów.
4.Nie przewiduje się możliwości dołączania w trakcie warsztatów. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych wypadkach i po konsultacji z organizatorami

Na podstawie przesłanych Formularzy Zgłoszeniowych zostanie sporządzona lista uczestników oraz lista rezerwowa.
W przypadku większej liczby zgłoszeń niż liczba przewidzianych miejsc o zapisie decydować będzie kolejność wpłat
Osoby niepełnoletnie w dniu rejestracji muszą przedstawić pisemną zgodę opiekunów na udział w warsztatach.

 

Organizator:
Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie