Kalendarz

Tańce miejskie z pierwszej połowy XX wieku – warsztaty

  • od 15.02.2019
  • do 16.02.2019
  • Poznań

CENTRUM KULTURY ZAMEK wraz z Objazdową Akademią Tańca Tradycyjnego zapraszają na warsztaty TAŃCÓW MIEJSKICH z pierwszej połowy XX wieku.

W Warszawie i w jej okolicach – podobnie jak w innych miastach II Rzeczpospolitej – nowinki muzyczne importowane z zagranicy, docierające do słuchaczy poprzez płyty, nuty, a także radio i kino, ścierały się z miejscowym folklorem tanecznym. Tańczono zarówno oberki, polki, jak i importowane tanga, walczyki i fokstroty.

Latem zabawy taneczne organizowano na wolnym powietrzu, na drewnianych parkietach potocznie nazywanych DECHAMI. Kiedy stawało się chłodniej taneczne imprezy przenoszono do knajpek, kawiarni i restauracji gdzie urządzano dansingi do muzyki wykonywanej na żywo. Na domowych prywatkach puszczano natomiast muzykę z coraz popularniejszych patefonów. Jako że szkół tańca było mało i nie wszystkich było na nie stać uczono się i tańczono tak „jak w duszy grało”, styl był często dowolny, a kroki w tańcu bardzo proste.

Z czasem wytworzyły się do określonych melodii, rytmów i temp muzycznych pewne schematy taneczne, które potocznie informatorzy określali taniec na „raz” (czyli do rytmu muzyki tańczono krok krok krok krok - przypomina to one step - tańczono do tego fokstroty) lub taniec taniec „dwa na raz” (slow slow quick quick - przypominający two step - tańczono do tego slow foxy) na tej bazie tańczono też tzw. „tango sentymentalne”. Czasami dodawano do tanga dodatkowy jeden długi krok i tańczono go rozliczając kroki slow slow slow quick quick.

Na naszych warsztatach nauczymy się tańczyć do starych radiowych i kinowych szlagierów oraz do melodii z podwórek i miejskich zaułków m.in. polki, slow-foxy, fokstroty, sentymentalne tanga i walczyki.

Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych.

 

Prowadzący - Piotr Zgorzelski i Bogumiła Zgorzelska


Godziny warsztatów:
15 luty (piątek) – 19:10–22:00
16 luty (sobota) – 12:00–16:30

Miejsce:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
HOL BALKONOWY (I piętro )

Koszt:
– 90 zł od osoby (do 11 lutego)
– 120 zł (po 11 lutym)

Ze względu na niewielką salę liczba miejsc ograniczona.
W przypadku nie zebrania się grupy warsztaty mogą zostać odwołane.
Na warsztaty warto wziąć wodę, ręcznik, podkoszulek na zmianę, u dziewcząt mile widziane spódnice, no i trzeba wziąć wygodne obuwie na zmianę na płaskiej podeszwie (dziewczęta mogą mieć niewielki obcas).

Zgłoszenia:
warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zgłoszenie mailowe (w temacie Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego) oraz WNIESIENIE OPŁATY W FORMIE PRZELEWU
Wpłaty na konto nr :
Piotr Zgorzelski 65 1240 1053 1111 0010 2755 1434 tytułem:
"OBJAZDOWA AKADEMIA TAŃCA TRADYCYJNEGO - Tańce miejskie + imię i nazwisko"

Kontakt:
ojciec.pio4@gmail.com

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie