Kalendarz
Skrzypce Bogusza. Niwiński, Kinaszewska – trasa do tańca
- 23.02.2019
- 19.00
- Radom
- Potańcówki
- Nowości wydawnicze
Niebawem wyruszamy w trasę z muzycznymi opowieściami o legendzie muzyki Centralnej Polski – skrzypku Janie Boguszu!
W programie: żywe granie na dwoje skrzypiec, bęben, basy, tańce, opowieści, przygoda, a także jeszcze gorąca płyta „Piątka od Bogusza” Muzyki Odnalezionej z archiwalnymi nagraniami terenowymi.
Gdzie gramy:
Gdzie gramy:
02.09 – Trójmiasto, Paszcza Lwa
Czytaj więcej!
02.14 – Warszawa, Proces Kafki
Czytaj więcej!
02.22 – Przysucha, Muzeum im. Oskara Kolberga
02.23 – Radom
Czytaj więcej!
27.02 – Łódź
Czytaj więcej!
03.03 – Kraków, Jazz Like That – Swing Studio
Czytaj więcej!
„Skrzypce Bogusza” to projekt dedykowany tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza z Kamiennej Woli położonej na pograniczu radomsko – opoczyńskim i szerzej muzyce zachodniej części Radomskiego.
Tworzą go Mateusz Niwiński – inicjator projektu, uczeń Piotra Gacy (1927–2017) oraz Paula Kinaszewska – uczennica Tadeusza Jedynaka (ur. 1923 ).
Piotr Gaca i Tadeusz Jedynak to wybitni skrzypkowie mikroregionu Kajoków, dwaj z legendarnej „piątki od Bogusza”, urodzeni w Przystałowicach Małych k. Przysuchy, wykształcili dwa bardzo rozpoznawalne style ludowej muzyki skrzypcowej, mocno zainspirowane muzycznym dorobkiem Jan Bogusza.
Muzyczna spuścizna Gacy i Jedynaka stała się dla muzyków pretekstem do tego spotkania, będącego tak naprawdę spotkaniem dwóch odrębnych sposobów grania muzyki z tej samej wsi i nieustannych prób wyrażania muzycznego kanonu na swój sposób – tak naturalnego dla wiejskiego muzykowania.
W zamyśle ten muzyczny dialog ma być sytuacją żywą, atmosferą przypominając tradycyjne przegrywanie się muzykantów, pełne zaskakujących zwrotów muzycznej akcji i wspólnego improwizowania.
I tak muzyka dwóch pokoleń kajockich skrzypków i ich młodszych kontynuatorów, splata się i przenika, szukając nowych form wyrazu i aktualnych kontekstów dla starodawnych wątków muzycznych – boguszowych mazurów i oberów.
To muzyka taneczna w surowej oprawie bębna obręczowego i basetli, muzyka ciasnych izb, piękna i dzika, momentami niepokojąca jak sama historia Jana Bogusza.
Skład:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Paula Kinaszewska – skrzypce
Agnieszka Niwińska – bęben, basetla
Bartek Wożniak – bęben, basetla
Organizator:
Kapela Niwińskich
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie
